فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ایران: ما اصول خود را در مذاکرات هسته‌ای تغییر نخواهیم داد

  منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

  علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی هسته‌‌ای ایران، اعلام کرد که کشورش اصول خود را در مذاکره درباره بخش فنی برجام تغییر نخواهد داد و هر نوع روند مذاکره، مشتمل برهیچ گونه آسیبی به پروژه هسته‌‌ای کشورش نخواهد بود.

  صالحی افزود: «مدار دوم راکتور «اراک» که با آب سنگین کار می‌کند، اکنون آماده بهره برداری است و مدار اصلی راکتورکه حاوی کانون هسته می‌باشد، هنوز در دست ساخت است».

  این در حالی است که دیوید شنکر معاون وزیر امور خارجه آمریکا دوشنبه 23 دسامبر تأکید کرد ایران، روسیه و چین جدی‌ترین چالش‌های سال 2020 هستند.

  خبرنگار العربیه نت والاحدث گزارش داد، شنکر در جمعی از خبرنگاران گفت: «رفتار ناشایست و برهم زننده ثبات ایران از جمله مهمترین چالش‌های فراروی دولت آمریکا در سال آینده می‌باشد و در کنار آن، دخالت‌های روسیه و تهدیدهای چین هم مسائل مهمی هستند. وی درعین حال به دستاوردهای آمریکا در شکست داعش در سوریه و عراق اشاره داشت».

  عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اعلام کرد که کشورش در حال بررسی گام بعدی در مورد کاهش تعهدات برجامی خود است. وی حصول مذاکرات با آمریکا با میانجیگری ژاپن را نامحتمل تلقی کرد.

  نکته قابل توجه این است که موارد نقض برجام (امضاء شده در سال 2015 با گروه 5+1)، که واشنگتن از سال گذشته از آن خارج شد، از سوی ایران، شامل تولید بیش از حداکثر مجاز اورانیوم غنی شده، از سرگیری غنی سازی در تأسیسات فردو، (که ایران از بازرسان هسته‌‌ای سازمان ملل متحد تا زمان آشکار شدن آن در سال 2009 آن را پنهان کرده بود) و بهره برداری از سانتریفیوژهای نسل جدید است که طبق برجام ممنوع می‌باشد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران