.
.
.

رویترز: خامنه‌ای دستور داد هر کاری لازم است برای متوقف کردن اعتراضات بکنید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری رویترز 23 دسامبر 2019 در گزارشی اختصاصی از قول سه منبع نزدیک به حلقه نزدیکان علی خامنه‌ای رهبر ایران نوشت، در اعتراضات اخیر در این کشور، خامنه‌ای دستور داده بود، «هر کاری لازم است برای متوقف کردن آن انجام دهید».

خبرگزاری رویترز نوشت، به گفته سه منبع نزدیک به حلقه نزدیکان خامنه‌ای و یک مقام چهارم، علی خامنه‌ای که چند روز پس از آغاز اعتراضات آبان «بی‌قرار شده بود» با جمع کردن مقامات ارشد امنیتی و دولتی خود، دستور داد: «هر کاری که لازم است برای متوقف کردن آن انجام دهید.»

یکی از این منابع به رویترز گفته است، خامنه‌ای در این جلسه اظهار کرد که «جمهوری اسلامی در خطر است. برای پایان دادن به آن، هر کاری لازم باشد انجام دهید. دستور من این است.»

به نوشته رویترز، این دستور خونین‌ترین سرکوب معترضان را از زمان انقلاب اسلامی در سال 1979 را راه‌اندازی کرد که حدود 1500 نفر در آن کشته شدند.

«جلسه دستور خامنه‌ای»

رویترز می‌نویسد، آن شب خامنه‌ای در اقامتگاه رسمی خود با مقامات ارشد از جمله معاونان امنیتی، حسن روحانی، رئیس‌جمهور، و اعضای کابینه دیدار و گفت‌وگو کرد. این خبرگزاری می‌افزاید: «در این جلسه که توسط سه منبع نزدیک به حلقه درونی علی خامنه‌ای برای رویترز توصیف شده‌است، رهبر ۸۰ ساله که حرف آخر را در مورد همه امور ایالتی در کشور دارد، صدای خود را بلند کرد و از نوع برخورد با ناآرامی‌ها انتقاد کرد. وی همچنین از سوزاندن تصویر خود و تخریب مجسمه بنیان‌گذار فقید جمهوری، روح‌الله خمینی، عصبانی شد.»

به گفته این منبع، علی خامنه‌ای در این جلسه ادامه داده است که اگر مقامات حاضر در جلسه «بلافاصله اعتراضات را متوقف نکنند» آنها را مسئول عواقب اعتراضات خواهد دانست.

به گفته این منبع «کسانی که در این جلسه حضور داشتند موافق بودند که قصد معترضان سرنگونی رژیم است.»

این منابع نزدیک به رهبر ایران در حالی تعداد کشته شدگان در اعتراضات را 1500 تن اعلام کردند که قبل از این، سازمان عفو بین‌الملل 16 دسامبر اعلام كرده بود، دست‌كم 304 تن در جریان سرکوب اعتراض‌های سراسری در ایران كشته شدند.

اما سازمان مجاهدین خلق ایران اعلام کرد، تعداد کشته شدگان در اعتراضات ماه نوامبر، از 1500 نفر فراتر رفته است. مریم رجوی رهبر این سازمان، این «قتل عام» را یکی از فجیع‌ترین جنایات قرن بیست و یکم تلقی کرد.