فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ربیعی: امیدی به تصویب FATF ندارم

  منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

  علی ربعی سخنگوی دولت ایران دوشنبه 23 دسامبر در گفت‌وگو با خبرگزاری برنا گفت، 80 درصد مردم ایران در معرض تحریم قرار دارند و او امیدی برای تصویب FATF ندارد.

  او در این گفت‌وگو گفت: «موضوع FATF در برخی موارد با تفکرهای سیاسی و رقابتی گره خورده است. اگر این تفکر بر اساس داده‌های بسیار مشخص باشد، می‌توان درباره آن بحث کرد و به تفاهم رسید. این افراد در دولت قبل درباره مواد مخدر و مریدا را امضا و فراتر از مواردی که در پالرمو هست جلو رفتند. در مورد FATF افرادی که الان مخالف هستند، نامه زدند و موارد آن موجود است».

  سخنگوی دولت ایران گفت: « یک‌سری از این افراد خودشان دنبال آن بودند و نمی‌خواهم جزئی‌تر وارد شوم و چالش جدید ایجاد کنم. یک استدلال غلط دارند که می گویند آب که از سر گذشت چه یک وجب چه ده وجب! این چه استدلالی است؟ می‌گویند در شرایط تحریم آمریکا هستیم و پیوستن به FATF چه فرقی می‌کند؟ این اصلا استدلال درستی نیست».

  او در ادامه گفت: «شما پول به یک مربی فوتبال نمی‌توانستید بدهید! وقتی استراماچونی می‌خواست پول بگیرد وحشت داشت که به نام ایران پول دریافت کند. این یعنی چه؟ الان آمریکا آدم‌ها یا شرکت‌ها را تحریم می‌کند ولی درصورت نپیوستن به FATF، حدود 80 میلیون جامعه ایرانی تحریم می‌شوند یعنی برای ساده‌ترین کار که مثلا یک ایرانی بخواهد برای بچه‌اش پول بفرستد دچار مشکل می‌شویم. مخالفان با تفکر خود 80 میلیون ایرانی را در معرض تحریم می‌برند. این استراتژی آب چه یک وجب و چه ده وجب، استراتژی غلطی است. اگر کسی زیر آب دارد خفه می‌شود نمی‌گوید چرا در بالای استخر خفه شوم، بگذارید بروم و ته آب خفه شوم، نه این‌طور نیست بلکه تلاش می‌کند تا خود را نجات دهد».

  وی افزود: «یکی از مهم‌ترین مواردی که در رابطه با FATF بیان می‌کنند این است که می‌گویند ما فعالیت‌های انقلابی‌مان لو می‌رود. حتی یک وقتی به طور افراطی و به دروغ می‌گفتند، یعنی قاسم سلیمانی را تحویل بدهیم! این تفکر غلطی است یعنی چه، قاسم هویت ایرانی ماست. چه بحث‌های بچگانه‌ای را مطرح می‌کنند. مگر روس‌ها که پذیرفتند، فعالیت‌های بین‌المللی ندارند یا چینی‌ها و حزب‌الله بخشی از دولت لبنان است، همگی FATF را اجرایی می کنند».

  این در حالی است که پیشتر یوسف مولایی استاد حقوق بین‌الملل در ایران در مصاحبه‌ای با ایسنا تاکید کرد، عدم پیوستن به FATF قرار گرفتن در لیست سیاه و لیست کشورهای با ریسک بالا را به دنبال دارد.

  مولایی گفت، در صورتی‌که به این لوایح نپیوندیم، اقتصاد ما وارد چرخه جهانی نمی‌شود و اقتصادی که با دنیا داد و ستد نداشته باشد، از درون خودش به‌عنوان یک سیستم بسته به طرف ناکارآمدی و فروپاشی می‌رود.

  او گفت، در صورت نپیوستن به این لوایح، ایران در لیست سیاه و در لیست کشورهای با ریسک بالا قرار می‌گیرد، لذا وقتی در سطح جهانی شرکت‌ها، اشخاص حقیقی و حقوقی و فعالان اقتصادی و مالی رغبتی برای ورود به مناسبات مالی و اقتصادی با ایران و شرکت‌های ایرانی نداشته باشند، خروجی‌اش این است که ما منزوی می‌شویم و اقتصاد از درون به سمت فروپاشی می‌رود بنابراین در صورت عدم پیوستن چنین وضعیتی در انتظار ما است.

  گروه ویژه اقدام مالی (FATF)، یک سازمان بین دولتی است که با نگرش به سیاست‌های توسعه برای مبارزه با پول‌شویی، تاسیس شده‌ است. این سازمان در سال 2001 به کارزار مبارزه با تأمین مالی «تروریسم» پیوست. تندروهای مذهبی در ایران که مخالف تصویب لایحه FATF هستند، آن را یک طرح استعماری و ضداسلامی توصیف می‌کنند. با وجود طولانی شدن بررسی پیوستن ایران به FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام و نزدیك شدن به پایان فرصت ایران برای تصمیم‌گیری نهایی درباره آن، بررسی‌ها نشان می‌دهد از 50 عضو این نهاد، هشت نفر مخالفت و چهار عضو، موافقت خود را با تصویب این لایحه اعلام کردند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران