فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • استاد حقوق بین‌المللی: عدم پیوستن به FATF قرار گرفتن در لیست سیاه را به دنبال دارد

  منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

  یوسف مولایی استاد حقوق بین‌الملل در ایران در مصاحبه‌ای تاکید کرد که عدم پیوستن به FATF قرار گرفتن در لیست سیاه و لیست کشورهای با ریسک بالا را به دنبال دارد.

  به گزارش خبرگزاری ایسنا، مولایی گفت، در صورتی‌که به این لوایح نپیوندیم، اقتصاد ما وارد چرخه جهانی نمی‌شود و اقتصادی که با دنیا داد و ستد نداشته باشد، از درون خودش به‌عنوان یک سیستم بسته به طرف ناکارآمدی و فروپاشی می‌رود.

  مولایی در گفت‌وگو با ایسنا درباره ضرورت تصویب FATF و تبعات عدم پیوستن به آن گفت: «با توجه به این‌که موضوع FATF فنی و تخصصی است، نهاد متولی آن بانک مرکزی است که باید اظهارنظرها و موضع‌گیری‌ها براساس معیار بانک مرکزی باشد و در همین راستا جهت‌گیری‌ها صورت گیرد. بانک مرکزی مدیریت مسائل مالی کشور را در اختیار دارد و به طور مستقیم درگیر این موضوع است و با دید تخصصی و فنی نکات مثبت و منفی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد، اما مباحث خارج از نظر بانک مرکزی با جهت‌گیری‌های سیاسی آمیخته است که به همین دلیل جامعه دو قطبی می‌شود و عده‌ای مخالف یا موافق آن هستند».

  این استاد حقوق بین‌الملل ایرانی گفت: «در دنیا استانداردهایی وجود دارد مانند دستورالعمل‌ها یا راهکارهایی که FATF برای مطرح کردن شفافیت امور مالی جهانی انجام می‌دهد، جزو ضروری سیستم ارتباط مالی با دنیای خارج است و هر آن‌که ملحق نشود به نوعی خودش را منزوی کرده است، تمام کارشناسان این را می‌دانند. بنابراین ما هم اگر به این سیستم ملحق نشویم و خودمان را از این سیستم جدا کنیم، رصد و شفاف‌سازی در گردش مالی انجام نشود در تنگنا و انزوا قرار می‌گیریم، نمی‌توانیم از امتیازاتی که جزو نیازهای بازار بین‌المللی برای گردش مالی و پولی است بهره مند شویم لذا خودمان را محروم کرده‌ایم».

  وی افزود: «در واقع وقتی می‌خواهید در جامعه جهانی زندگی کنید اما از این سیستم‌ها محروم شوید، فشار بیش‌ از اندازه به اقتصاد وارد شده و اقتصاد وارد چرخه جهانی نمی‌شود. اقتصادی که با دنیا داد و ستد نداشته باشد، در درون خودش به‌عنوان یک سیستم بسته به طرف ناکارآمدی و فروپاشی می‌رود. آن‌هایی که ادعا دارند پیوستن به FATF به نفع ما نیست، باید دلایل‌شان را ارائه دهند در حالی که این دلایل هم به صورت سیستماتیک ارائه نمی‌شود. اما در نظر داشته باشند بانک مرکزی، دولت و وزارت امور خارجه به‌عنوان مرجع معتقدند باید به آن ملحق شویم و ما هم به‌عنوان کارشناس حقوقی معتقدیم که باید به FATF ملحق شویم».

  او در اخیر گفت، در صورت نپیوستن به این لوایح، ایران در لیست سیاه و در لیست کشورهای با ریسک بالا قرار می‌گیرد، لذا وقتی در سطح جهانی شرکت‌ها، اشخاص حقیقی و حقوقی و فعالان اقتصادی و مالی رغبتی برای ورود به مناسبات مالی و اقتصادی با ایران و شرکت‌های ایرانی نداشته باشند، خروجی‌اش این است که ما منزوی می‌شویم و اقتصاد از درون به سمت فروپاشی می‌رود بنابراین در صورت عدم پیوستن چنین وضعیتی در انتظار ما است.

  گروه ویژه اقدام مالی (FATF)، یک سازمان بین دولتی است که با نگرش به سیاست‌های توسعه برای مبارزه با پول‌شویی، تاسیس شده‌ است. این سازمان در سال 2001 به کارزار مبارزه با تأمین مالی «تروریسم» پیوست. تندروهای مذهبی در ایران که مخالف تصویب لایحه FATF هستند، آن را یک طرح استعماری و ضداسلامی توصیف می‌کنند. با وجود طولانی شدن بررسی پیوستن ایران به FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام و نزدیك شدن به پایان فرصت ایران برای تصمیم‌گیری نهایی درباره آن، بررسی‌ها نشان می‌دهد از 50 عضو این نهاد، هشت نفر مخالفت و چهار عضو، موافقت خود را با تصویب این لایحه اعلام کردند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران