.
.
.

دلیل گفت‌وگوی غيرمنتظره سفرای ايران و آمريكا در سازمان ملل متحد چیست؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از جلسه داغ شورای امنیت در مورد تعهد به برجام، امضا شده در سال 2015 میان قدرت‌‌های جهانی و ایران، «كیلی كرافت» سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، روز پنج‌شنبه در رویدادی بسیار غیرمترقبه، با «مجید تخت‌روانچی» همتای ایرانی خود در شورای امنیت سازمان ملل متحد‌‌، مدتی قدم زده و صحبت کرد.

شایان ذکراست از زمان خروج واشنگتن از برجام در ماه مه 2018‌‌، تنش‌‌ها بین ایالات متحده و ایران روندی فزاینده داشته است.

تخت‌روانچی طی اظهارات خود در شورای امنیت از دختری دو ساله صحبت کرده بود که به گفته او درماه ژوئن در اثر یک بیماری نادر، جان خود را از دست داد و تحریم‌‌های آمریکا را مسئول مرگ او دانست.

یک مقام رسمی هیئت آمریکا در سازمان ملل گفت که کرافت مراتب تسلیت خود را از بابت مرگ این دخترک بیمار‌‌، به تخت‌روانچی ابلاغ کرد.
گفتنی است پس از بیرون آمدن دونالد ترامپ از برجام‌‌، دولت او با هدف متوقف كردن فروش صادرات نفتی ایران که منبع اصلی درآمد این کشور می‌باشد‌‌، مجدداً تحریم‌‌هایی را علیه تهران اعمال کرد.

واشنگتن در راستای فعالیت‌‌های خود برای اعمال «فشار حداکثری» بر ایران‌‌، ده‌‌ها نهاد‌‌، شرکت و اتباع ایران را نیز در فهرست این تحریم‌‌ها قرار داد.

کرافت به شورای امنیت گفت: «ایالات متحده آمریكا برای مذاكره با ایران به هدف گفت‌وگو در مورد توافق‌نامه‌ای كه موجب تحکیم بهتر صلح و امنیت بین‌المللی شود‌‌، آمادگی دارد اما ما در برابر تنش‌آفرینی‌‌های ایران در برهم زدن ثبات منطقه‌‌، دست بسته نخواهیم نشست.»