فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • موج تازه دستگیری‌‌‌ها در ایران ...650 تن دیگر پشت میله‌‌‌های زندان

  منبع: دبی - العربیه.نت، فارسی

  مقامات ایرانی با تاکید بر ادامه روند دستگیری‌‌‌ها اعلام کردند که 650 نفر نیز به تازگی با گذشت بیش از یک ماه از اعتراضات اخیر ضد رژیم در ایران، دستگیر شده‌اند.

  نیروهای امنیتی همچنان سرگرم بازداشت گسترده در شهرهای گوناگون هستند تا جائی‌که به گفته علی اکبرجاویدان فرمانده نیروهای انتظا‌‌‌می‌کرمانشاه در روز چهارشنبه 250 معترض دیگر در آن شهر دستگیر شده‌اند.

  مقامات امنیتی نیز از دستگیری بیش از 400 نفر در استان البرز در نزدیکی تهران و همچنین اهواز و فارس در جنوب خبر دادند.

  علیرغم ادامه بازداشت‌‌‌های خودسرانه، هنوز آماری رس‌‌‌می‌در مورد شمار بازداشت‌شدگان در جریان اعتراضات نیمه نوامبر و بعد از آن که در پی افزایش ناگهانی سه برابری بهای بنزین آغاز شد، ارایه نشده است.

  برخی از مقامات از جمله حسین تقوی حسینی نماینده مجلس و عضو کمیسیون امنیت ملی تاکید دارند که حدود هفت هزار معترض در هفته اول پس از آغاز اعتراضات، دستگیر شدند.

  در همین حال، سازمان‌‌‌های حقوق بشری تخمین ‌‌‌می‌زنند که بیش از 8000 نفر دستگیر شده‌اند در حالی که منابع اپوزسیون ایران از 12000 بازداشت شده صحبت ‌‌‌می‌کنند.

  خبرگزاری رسمی ‌ایران «ایرنا» به نقل از رئیس پلیس كرمانشاه گفته است كه بازداشت‌شدگان «اراذل و اوباش» بوده و شهروندان را به شورش، تخریب اموال عمو‌‌‌می ‌و خصوصی و حمله به پلیس و نیروهای بسیج تحریک کردند.

  «توطئه‌‌‌های خارجی» ... اتهامات حاضر و آماده

  این اتهامات کاملا شبیه اتهاماتی است که مقامات بلندپایه نظام علیه معترضین مطرح کرده و اعتراضات را به «توطئه‌‌‌های خارجی» پیوند داده و مطالبات مردم را نادیده ‌‌‌می‌گیرند.

  جاویدان مدعی شد که بیشتر بازداشت‌شدگان در کرمانشاه، 20 تا 35 ساله بوده و برخی از بازداشت‌شدگان به داشتن ارتباط با «گروه‌‌‌های تروریستی و دشمنان انقلاب» اعتراف كرده‌اند.

  او همچنین ادعا كرد كه شماری از ‌‌‌بازداشت‌شدگان، اسلحه داشتند، در حالی كه در بسیاری از فیلم‌‌‌های پخش شده در شبکه‌‌‌های اجتماعی، هیچ معترض مسلحی مشاهده نشده است.

  مقامات قضایی از جمله محمد جعفر منتظری دادستان و عبدالرضا رحمانی فضلی وزیرکشور پیشتر قول داده بودند كه هرچه سریعتر مسائل مربوط به دستگیری‌‌‌ها روشن شود اما این وعده اجرا نشده و شمار ‌‌‌بازداشت‌شدگان مرتبا رو به افزایش است.

  در همین زمینه، عباسعلی محمدیان رئیس پلیس استان البرز، از دستگیری‌‌‌های بیشتر در سطح استان به ویژه در منطقه فردیس در نزدیکی کرج در روز سه‌شنبه خبر داد.

  از سوی دیگر به گفته رئیس پلیس استان فارس، دست كم 300 معترض در این استان دستگیر شده‌اند.

  ادامه بازداشت‌‌‌ها در اهواز

  به گفته رئیس پلیس اهواز، 136 نفر به جرم «تیراندازی غیرقانونی و حمل اسلحه» دستگیر شده‌اند.

  اهواز و دیگر شهرهای استان شاهد بزرگترین کارزار سرکوبگرانه به عنوان اولین منطقه‌ای بود که اعتراضات مرد‌‌‌می‌ در آن آغاز شد، نیروهای امنیتی و سپاه در آنجا مرتکب قتل عام درروستای الجراحی واقع در شهر ماهشهر (معشور) در جنوب اهواز شدند، جایی که حدود 70 معترض و شهروند توسط نیروهای دولتی به قتل رسیدند که در عملیات سرکوب از سلاح‌‌‌های سنگین و تانک برای یورش به منطقه استفاده شد.

  بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل، دستکم 304 معترض در سه روز اول اعتراضات از 15 تا 18 دسامبر کشته شدند، در حالی که اپوزسیون ایران این تعداد را حدود 1500 نفر اعلام کرده است.

  این سازمان با ابراز نگرانی از دستگیری‌‌‌های خودسرانه و ناپدید شدن‌‌‌های اجباری در ایران از سازمان ملل خواست تا پرونده را به شورای امنیت و کمیسیون حقوق بشر ارجاع دهد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران