.
.
.

قطعنامه سازمان ملل با اکثریت آراء سرکوب در ایران را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مجمع عمومی سازمان ملل متحد طی جلسه‌ای در عصر چهارشنبه و با حمایت اکثریت کشورهای عضو‌‌، قطعنامه‌ای را در محکوم کردن سرکوب و وخیم‌تر شدن وضعیت حقوق بشر در ایران صادر کرد که در نوامبر گذشته از سوی کمیسیون سوم سازمان ملل متحد‌‌، تدوین شده بود.

جزئیات خبر از این قرار است که مجمع عمومی این قطعنامه را با اکثریت 84 رأی موافق‌‌، 30 رأی مخالف و 66 رای ممتنع به تصویب رساند.

این قطعنامه که نوامبر گذشته در جریان اعتراضات در ایران توسط کانادا تهیه شد‌‌، سرکوب منتقدین‌‌، روزنامه‌نگاران‌‌، فعالان‌‌، زنان و اقلیت‌ها را محکوم کرد.

این قطعنامه همچنین نگرانی شدید سازمان ملل را از بازداشت‌های خودسرانه‌‌، شرایط زندان‌‌، تبعیض علیه زنان و آزار و اذیت اقلیت‌های قومی و مذهبی در ایران ابراز کرد.

فشار بر اقلیت‌های دینی

در این قطعنامه شش صفحه‌ای نسبت به «اعمال محدودیت‌های شدید علیه آزادی اندیشه‌‌‌، دینباوران و همچنین «فشار فزاینده» به اقلیت‌های دینی، ابراز نگرانی شده است.

این قطعنامه براساس دو گزارش ارسالی جاوید رحمان‌‌، گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه حقوق بشر در ایران‌‌، صورت‌بندی شده که او در آن‌ها به تفصیل انواع گوناگون موارد نقض حقوق بشر در ایران را توضیح داده است.

در این قطعنامه از ایران خواسته شده تا به تمامی انواع تبعیض علیه اقلیت‌های قومی و دینی پایان داده، به آزادی‌ها احترام گذاشته، قوانین تبعیض‌آمیز علیه زنان را لغو کرده، شرایط زندان را بهبود بخشیده، خدمات درمانی را در اختیار زندانیان قرار داده و شهروندان زندانی به دلیل استفاده از حق خود در آزادی بیان را آزاد کند.

صدها کشته و هزاران زندانی

قابل توجه است که ‌این محکومیت بین‌المللی در حالی صورت می‌گیرد که نیمه دوم نوامبر شاهد اعتراضاتی سراسری در ایران بود که با برخورد خشونت‌آمیز و خونین از سوی دستگاه امنیتی و سپاه پاسداران سرکوب شد که به گفته عفو بین‌الملل 304 کشته و بنا بر برآورد منابع اپوزسیون ایران‌‌، بیش از 1500 کشته برجای گذاشت.

سازمان عفو بین‌الملل نیز در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد شمار تائید شده که شمار کشته‌شدگان بسیاربیشتر است و هزاران نفر از جمله کودکان‌‌، زندانی شده‌اند که در مراکز مخفی بازداشت و زیر شکنجه قرار دارند.

میشل باشله، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، از مقامات ایرانی خواسته است تا «تحقیق مستقل و بی‌طرف» را آغاز و عاملان کشتار تظاهرکنندگان را مورد بازخواست قرار دهند.

او همچنین درباره «سکوت مداوم در مورد شمار کشته‌ها و هزاران زندانی و ادامه بازداشت‌ها در سراسر ایران ابراز نگرانی کرد».