.
.
.

رویترز: هواپیمای به کار گرفته شده در حملات آرامکو شبیه یک هواپیمای ایرانی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گزارش العربیه به نقل از خبرگزاری رویترز براساس یک گزارش ایالات متحده آمریکا، هواپیماهایی که برای حمله به تأسیسات سعودی در 14 سپتامبر 2019 به کار رفته، شبیه یک هواپیمای تولید ایران هستند.

در ادامه این گزارش آمده که تجزیه و تحلیل بقایای مواد منفجره به کار رفته در این حملات، نشان داد که #حملات_آرامکو از سمت شمال صورت گرفته‌ است، با این حال این گزارش ایالات متحده به طور قطعی منبع این حمله را مشخص نمی‌کند.

رویترز پیش از این و در ماه گذشته جزئیات یک توطئه ایرانی به رهبری علی خامنه‌ای علیه پادشاهی عربی سعودی را فاش کرد. در آن زمان این آژانس خبری اعلام کرد که چهار ماه قبل از حمله به تأسیسات نفتی آرامکو سعودی با هواپیمای بدون سرنشین، مقامات امنیتی ایران در یک مکان به شدت حفاظت شده در تهران گردهم آمدند. تعدادی از فرماندهان ارشد سپاه که تخصص آنها توسعه موشکی و عملیات مخفی بود، نیز در این نشست حاضر بودند. سرلشکر حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران نیز از حاضران در این نشست بود.

موضوع اصلی نشست ماه می، چگونگی واکنش به خروج آمریکا از برجام و از سرگیری تحریم‌ها علیه ایران بود، به ویژه که این دو موضوع ضربات جدی به جمهوری اسلامی وارد کرده بود.

موافقت رهبری ایران با حملات

چهار منبع که از مطالب مطرح شده در این نشست اطلاع دارند، گفته‌اند، یکی از فرماندهان ارشد سپاه در جمع ایستاده و خطاب به حاضران گفت: «زمان آن فرا رسیده است که شمشیرهای خود را از غلاف خارج کنیم و به آنها درسی بدهیم.»

تندروهای حاضر در این جلسه حمله به اهداف بسیار مهم و حساس از جمله پایگاه‌های نظامی آمریکا را پیشنهاد کرده‌ بودند، آنچه در پایان این جلسه دربارهٔ آن توافق حاصل شد این بود که نباید مستقیماً و رودرو با آمریکا مواجه شد زیرا که این امر می‌تواند واکنش ویرانگر ایالات متحده را در پی داشته باشد. ایران به جای مواجهه با آمریکا، تصمیم گرفت تأسیسات نفتی سعودی را که همپیمان آمریکا است، مود هدف قرار دهد. این پیشنهاد از سوی مقامات ارشد نظامی ایران که در جلسه ماه مه و حداقل چهار جلسه دیگر بعد از آن مورد بحث قرار گرفت.

این گزارش درباره روند اتفاقات را که سه نفر از مقامات مطلع حاضر در این جلسه و یک مقام چهارم مطلع از روند تصمیم‌‌گیری در ایران برای رویترز توضیح داده‌اند، اولین گزارش از نقشی است که مقامات ایران در برنامه‌ریزی حمله 14 سپتامبر به آرامکوی سعودی ایفا کرده‌اند.

این افراد گفتند آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران به شرط آنکه نیروهای ایرانی، هیچ‌یک از شهروندان و آمریکایی‌ها را مورد هدف قرار ندهد، با انجام این عملیات موافقت کرد. رویترز اعلام کرد که نمی‌تواند این روایت از اتفاقات را که از مقامات ایرانی دریافت کرده، تأیید کند. سخنگوی سپاه نیز حاضر به پاسخگویی در این‌باره نشد.

ایران این روایت را انکار می‌کند

علی رضا میر یوسفی سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل در نیویورک این گزارش از وقایع را رد کرد و گفت: «ایران نقشی در این حملات نداشته‌ و هیچ جلساتی از سوی مقامات ارشد امنیتی برای بحث دربارهٔ چنین عملیاتی برگزار نشده‌ و خامنه‌ای اجازه چنین حمله‌ای را نداده‌ است.»

میر یوسفی در پاسخ به سؤالات رویترز دربارهٔ این جلسات و آنچه در مورد نقش خامنه‌ای گفته شد، گفت: «نه، نه، نه، نه، نه و هرگز.»

یک مقام ارشد دولت ترامپ مستقیماً درمورد اطلاعات رویترز اظهار نظری نکرد، اما گفت که رفتار تهران «و تاریخچه ایران در حملات ویرانگر در طول ده‌ها سال گذشته و حمایت از تروریسم موجب بحرانی شدن شرایط اقتصادی این کشور است.»

نشست سری در تهران

سه نفر از مقامات ایرانی به رویترز گفتند که این جلسات در یک مکان امن درون مجتمعی در جنوب تهران برگزار شد. براساس گزارش این افراد، محل اقامت رهبر ایران نیز در این مجتمع واقع شده و او شخصاً در یکی از این جلسات که در محل اقامت او برگزار شد، شرکت کرد. یحیی رحیم‌صفوی، مشاور عالی نظامی خامنه‌ای و نیز یکی از معاونان قاسم سلیمانی که فرماندهی عملیات نظامی خارجی و پنهان سپاه را برعهده دارد، در این جلسه حضور داشتند.

فرد چهارمی که رویترز از او خبر گرفته و «مطلع از روند تصمیم‌سازی در ایران» توصیف شده، گفت که در ابتدا یک بندر دریایی متعلق به سعودی به عنوان هدف عملیات انتخاب شد. این منبع خبری اطلاعات بیشتری در این زمینه ارائه نکرد.

هر چهار منبع رویترز گفتند که پیشنهاد حمله به یک بندر سعودی، به دلیل نگرانی‌ها دربارهٔ کشته شدن تعدادی زیادی از افراد و احتمال واکنش شدید آمریکا، رد شد.

خسارت اقتصادی یک پیام قوی است

گروه طراح این عملیات در آخر تصمیم گرفتند به دو پایگاه نفتی سعودی حمله کنند، زیرا که این خبر نمی‌تواند تیتر روزنامه‌ها بشود ولی زیان اقتصادی زیادی در پی خواهد داشت و پیام محکمی برای آمریکا خواهد فرستاد.

یک مقام ایرانی گفت: «دربارهٔ حمله به آرامکو تقریباً اتفاق نظر حاصل شد… هدف از این کار نمایش توان نظامی ایران و قدرت این کشور برای رسیدن به عمق [سعودی] بود.»

مارتا ماکسالی، سناتور جمهوری‌خواه آمریکا که پیش از این در نیروی هوایی این کشور مشغول به خدمت بوده، با مقامات آمریکا و سعودی در مورد این حملات صحبت کرده و از تأسیسات نفتی بقیق پس از این حمله دیدن کرده، گفت: «عاملان این عملیات دقیقاً می‌دانستند که باید به کجا حمله کنند تا بیشترین خسارت ممکن را به بار بیاورند.»

حملات از خاک ایران صورت گرفت

مارتا ماکسالی به رویترز گفت که این عملیات تنها از طریق شلیک موشک براساس تصاویر ماهواره‌ای نبوده و به شخصی نیاز بود که روند کار این تأسیسات نفتی را بشناسد. او تأکید کرد که موشک‌ها و پهپادها از «درون خاک ایران و از یک پایگاه ایرانی» شلیک شده‌اند.

یک منبع خاورمیانه‌ای در یکی از کشورهایی که در حال تحقیقات دربارهٔ این حملات است، او را در جریان امور قرار داده، گفت این حملات از یک پایگاه هوایی در اهواز در جنوب غرب ایران صورت گرفت.

این اظهارات با آنچه سه مقام آمریکایی و یک مقام اطلاعاتی غربی و یک منبع غربی شاغل در خاورمیانه به رویترز در این زمینه گفته‌اند، شباهت دارد.

یک مقام ایرانی دیگر که به مراکز تصمیم‌سازی در این کشور نزدیک است به رویترز گفت که فرماندهان سپاه پاسداران ساعاتی پس از این حملات، موفقیت‌آمیز بودن آنها را به اطلاع رهبر ایران رساندند. یک منبع ایرانی نیز به رویترز گفت که نتیجه عملیات خوشحالی تهران را در پی داشت.

برنامه‌ریزی برای حمله بعدی

سپاه و بخش‌هایی از ارتش ایران گزارش‌های خود را مستقیما به رهبری ایران که مسئول آنها به شمار می‌رود، ارسال می‌کنند. واکنش رهبر ایران به خروج ترامپ از برجام نوعی چالش و مبارزه‌طلبی بود.

در یکی از آخرین جلساتی که قبل از حمله به تأسیسات نفتی آرامکو برگزار شد، یک فرمانده دیگر سپاه پاسداران ایران با ابراز امیدواری به آینده، به مسئولان امنیتی گفت: «برنامه‌ریزی برای یک حمله دیگر را آغاز کنید.»