.
.
.

حسن روحانی در نشست مالزی از «لزوم رهائی جهان اسلام از دلار» گفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران طی سخنانی در نشست سران چند کشور اسلامی در پایتخت مالزی، از «ضعف حکمرانی، فقر، بیکاری، فساد و خشونت‌» در کشورهای اسلامی ابراز نگرانی کرد وعنوان نمود: «جهان اسلام باید تدابیری برای رهایی از سلطه دلار پیش‌بینی کند».

او که یک ماه قبل تصمیم دولت‌اش و دو قوه مقننه و قضائیه با حمایت رهبر نظام برای اجرای ناگهانی و شبانه افزایش بنزین به اعتراضات سراسری در ایران و کشته و مجروح شدن صدها تن از مردم و بازداشت هزاران نفر دیگر منجر شد، در نشست کوالالامپور گفت: «آسیب‌هایی مانند ضعف حکمرانی، فقر، بیکاری، فساد، خشونت‌ و افراطی‌گریِ فزاینده و فرساینده، ثبات و حاکمیت ملی را در بخشی از جهان اسلام در معرض خطر قرار داده است».

همچنین یک ماه قبل به دستور مستقیم دولت روحانی، اینترنت ایران به کلی قطع شد و این قطعی در برخی استان‌ها چون خوزستان و سیستان و بلوچستان تا 20 روز نیز ادامه داشت،با این همه روحانی در نشست سران کشورهای اسلامی در کوالالامپور، سه پیشنهاد مرتبط با فناوری‌های نوین بر پایه اینترنت نیز ارائه کرد.

روحانی با تاکید بر اینکه «جهان اسلام باید تدابیری برای رهایی خود از سلطه دلار و سیستم مالی آمریکا پیش بینی کند»، گفت: «واقعیت آن است که کشورهای اسلامی از نظر اقتصادی، مکمل یکدیگر هستند و ایجاد ساز و کارهای خاصی برای همکاری‌های بانکی و مالی میان کشورهای اسلامی، استفاده از پول ملی در تجارت متقابل، عقد موافقتنامه‌های تجارت ترجیحی در جهان اسلام، سرمایه گذاری در زمینه‌های دارای مزیت نسبی و دیگر ایده‌هایی از این دست باید مورد توجه کارشناسان اقتصادی جهان اسلام قرار گیرند».

او در ادامه سخنان خود در نشست مالزی همچنین از «جهانی شدن اقتصادی و اجتماعی، بروز گفتمان‌های جدید در عرصه مردم‌سالاری و حقوق بشر، توجه روزافزون به قدرت‌های نرم‌افزاری، افزایش سطح دسترسی به اطلاعات و رشد فزاینده بازیگران غیردولتی به‌عنوان عواملی نام برد که بر ابعاد این چالش می‌افزاید. او تاکید کرد که «سیاست‌گذاری‌های آرمان‌خواهانه اما واقع‌گرایانه در عرصه توسعه، اکنون یک ضرورت اجتناب ناپذیر است».

انتقاد سازمان همگاری اسلامی از نشست کوالالامپور

سازمان همکاری اسلامی، روز چهارشنبه 18 دسامبر 2019 برگزاری نشست کوالالامپور را «ساز مخالف زدن» خواند و گفت که این نشست تضعیف اسلام و امت اسلامی است.

یوسف العثیمین، دبیرکل سازمان همکاری با انتقاد از نشست کوالالامپور که با حضور کشورهای ایران، ترکیه، قطر و کشور میزبان برگزار شد، گفت که سازمان همکاری اسلامی متعلق به همه کشورهای مسلمان و سازوکارهای این سازمان امکان برگزاری نشست‌های داخلی را می‌دهد.

او تاکید کرد که هر اقدام اسلامی مشترک باید در چارچوب سازمان همکاری‌های اسلامی انجام شود.

در سوی مقابل مهاتیر محمد، نخست‌وزیر مالزی گفت که کشورش قصد ضربه زدن به نقش سازمان همکاری‌های اسلامی را ندارد و او این موضوع را به اطلاع خادم الحرمین الشریفین، ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاهی عربی سعودی رسانده است.

مهاتیر محمد گفت که خواهان استمرار ایفای نقش سعودی است و نشست کوالالامپور با هدف تلاش برای یافتن راه‌حل‌هایی برای جهان اسلام برگزار می‌شود.

پیش از این پاکستان و اندونزی از حضور در این نشست که با حضور رهبران ایران، ترکیه، قطر و مالزی برگزار می‌شود، سرباز زده بودند.

برگزاری این نشست با انتقادات فراوانی مواجه شده و رهبران و سیاستمداران کشورهای مختلف آن را تلاشی برای ایجاد اختلاف در جهان اسلام و سازمان همکاری‌های اسلامی توصیف کرده و حضور چهره‌های تندرو در این نشست را محکوم کردند.

صبح روز چهارشنبه رهبران کشورهای حاضر در این نشست به کوالالامپور، پایتخت مالزی رسیدند تا موضوعات جنجالی که نگرانی مسلمان سرتاسر جهان را برانگیخته، به بحث و گفت‌وگو بگذارند.

هنوز درباره برنامه‌های این نشست اطلاع‌رسانی نشده ولی پیش‌بینی می‌شود موضوعات کشمیر، خاورمیانه، سوریه، روهینگیا و موضوعات دیگری در این نشست مطرح شوند.