.
.
.

با توجه به احتمال از سرگیری اعتراضات در ایران، اینترنت دوباره دچار اختلال شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بر اساس گزارش‌ها از صبح روز پنج‌شنبه 19 دسامبر 2019 دسترسی بخش‌هایی از ایران به شبکه اینترنت دچار اختلال شد. این اختلال همزمان با انتشار گزارش‌هایی درباره از سرگیری مجدد اعتراضات در برخی مناطق ایران رخ داد.

این قطعی اینترنت در بخش‌هایی از استان‌های تهران، اصفهان، استان‌های شمالی، مرکزی، اهواز و شهرهای پیرامون گزارش شده است. هنوز درباره گستره این اختلالات اطلاعات دقیقی در دست نیست ولی شمار مناطقی که دسترسی آنها به اینترنت دچار مشکل شده، در حال افزایش است.

در آغاز هفته جاری ابوالحسن فیروزآبادی، رئیس کمیته عالی فضای مجازی اعلام کرد که این کمیته به وزیر ارتباطات سه هفته مهلت داده تا برنامه شبکه جامع ملی را اعلام کند. ایران می‌کوشد با به راه انداختن یک شبکه داخلی، کنترل اینترنت را در اختیار گرفته و ارتباط کاربران با فضای بیرونی را قطع کند. همزمان با تظاهرات خونین ماه نوامبر که صدها کشته و هزاران بازداشتی در پی داشت، ایران شبکه اینترنت را قطع کرد تا مانع مخابره گزارش‌ها درباره تظاهرات و سرکوب خونین صورت گرفته شود.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران نیز در هفته گذشته گفت که دولت قصد دارد شبکه ملی اطلاعات را تا حدی تقویت کند که مردم برای رفع نیازمندی‌های خود نیازی به خارج نداشته باشند.

خبرگزاری ایسنا به نقل از نائب رئیس هیات مدیره شرکت زیرساخت گزارش کرد که اینترنت در ایران در ساعت 11:15 دقیقه دچار اشکال شده و این موضوع به دلیل قطعی مسیرها در بخش اروپایی رخ داده است.

وبگاه نت‌بلاکس که روند دسترسی به اینترنت در جهان را زیر نظر دارد، نشان می‌دهد روند دسترسی به شبکه اینترنت در ایران به سرعت دچار سیر نزولی است.