.
.
.

عباس جلیلیان نویسنده کرمانشاهی بازداشت شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عباس جلیلیان، نویسنده و فعال اجتماعی در کرمانشاه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

صفحه اینستاگرام کانون نویسندگان ایران، چهارشنبه 18 دسامبر 2019، از بازداشت عباس جلیلیان در 24 آذرماه و انتقال او به مکان نامعلومی خبر داد.

کانون نویسندگان ایران در ادامه نوشت: «عباس جلیلیان (آکو)، پژوهشگر و نویسنده اهل کرمانشاه در منزل خود بازداشت شد. ماموران امنیتی با یورش به منزل این نویسنده ضمن تفتیش و ضبط لوازم شخصی، او را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند».

بر اساس این گزارش، جلیلیان، طی جنجال «انتخابات 88» نیز به اتهام «همکاری با دولت متخاصم» به 15 سال حبس محکوم شده بود و پس از تایید این حکم در دادگاه تجدیدنظر، برای سپری کردن حکم به زندان دیزل آباد کرمانشاه برده شد.

کانون نویسندگان ایران با بیان اینکه «این روزها بازداشت گسترده مردم معترض و فضای امنیتی ناشی از سرکوب اعتراضات آبان، بازداشت فعالان اجتماعی و فرهنگی نیز شتاب گرفته»، اعلام کرد که این فعال اجتماعی وضعیت جسمانی مساعدی ندارد.

گفتنی است، پس از آنکه در نیمه‌شب 24 آبان 98 بدون اعلام قبلی، بهای بنزین آزاد در ایران سه برابر شد، بلافاصله اعتراضات و اعتصابات مردمی در مخالفت با این تصمیم حکومت، جرقه خورد. در بسیاری از نقاط ایران، این اعتراضات به خشونت و برخورد نیروهای امنیتی با مردم انجامید که طی آن صدها نفر کشته و هزاران نفر بازداشت شدند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران تا 5 آذر 1398، از بازداشت بیش از هفت هزار نفر در اعتراضات خبر داد.
در 10 آذر و با گذشت بیش از دو هفته از آغاز اعتراضات، 240 نفر در استان کرمانشاه و 97 نفر در پردیس دستگیر شدند.

استاندار تهران نیز اعلام کرد که طی اعتراضات، 2021 نفر در استان تهران بازداشت شدند.
او جزئیات دقیقی از آمار شهرهای مختلف استان اعلام نکرد ولی اشاره کرد از میان این تعداد، افرادی که برای نخستین بار وارد یک جریان اعتراضی شده بودند، آزاد شده‌اند.

با گذشت یک ماه از آغاز اعتراضات، بازداشت‌ها همچنان ادامه دارد و مقامات ایرانی آمار دقیقی از تعداد کشته‌ها و بازداشتی‌ها ارائه نکرده‌اند.
همچنین بر اساس گزارش های منتشر شده، فشار و بازداشت فعالان مدنی، در شهرهای مختلف طی اعتراضات آبان ماه افزایش پیدا کرده است