.
.
.

شمخانی: برای ایجاد موازنه گام‌های بعدی برجام را برمی‌داریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی شمخانی، اعلام کرد که اگر مسیر «عدم اجرای تعهدات» توسط اروپا تداوم یابد ایران ناگریز می‌شود برای ایجاد موازنه در تعهدات، گام‌های بعدی را بردارد.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، چهارشنبه 18 دسامبر 2019، در دیدار با نیکلای پاتروشف دبیر شورای امنیت ملی فدارسیون روسیه، مدعی شد: «بروز هر گونه ناامنی در منطقه توسط کشورهای فرا منطقه‌ای به ویژه آمریکا و اسرائیل صوت می‌گیرد».

شمخانی با قدردانی از مواضع روسیه در مواجهه با اقدامات آمریکا در قبال برجام و حمایت از فرآیند کاهش تعهدات هسته‌ای ایران دربرجام، آمریکا را بدعهد و اروپا را بی‌عمل خواند و گفت: «اگر مسیر عدم اجرای تعهدات از سوی اروپا تداوم یابد ناگریز هستیم برای ایجاد موازنه در تعهدات، گام‌های بعدی را برداریم».

پاتروشف نیز بر ضرورت همکاری همه طرف‌ها برای استقرار امنیت و ثبات در سوریه تاکید کرد و تداوم ابتکارهای سیاسی در چارچوب روند آستانه را برای جلوگیری از رشد مجدد «تروریسم» در سوریه ضروری دانست.

او تشکیل دومین نشست گفت‌وگوی امنیت منطقه‌ای و حضور فعال روسیه و دیگر کشورهای حاضر در این نشست را به منظور استفاده از ظرفیت‌های بومی برای حفظ و گسترش صلح و امنیت در منطقه عنوان کرد.

گفتنی است، کمتر از یک ماه تا زمانی که ایران برای برداشتن پنجمین گام کاهش تعهدات هسته‌ای تعیین کرده، باقی مانده است. پس از آنکه اروپایی‌ها اقدام موردنظر ایران، برای تامین منافع اقتصادی این کشور را انجام ندادند، ایران گام‌هایی برای کاهش تعهدات برجامی برداشت و پس از اجرای چهار گام به «پنجمین گام» نزدیک شده است.

با نزدیک شدن موعد اجرای این گام، بار دیگر مقامات ایرانی و اروپایی درباره اقدامات احتمالی طرف مقابل هشدار می‌دهند. از یک طرف، اروپایی‌ها به ایران هشدار می‌دهند که کاهش بیشتر تعهدات، ممکن است «اصل» توافق هسته‌ای را به خطر بیندازد.

از طرف دیگر، ایران نیز اعلام می‌کند که چنانچه اروپایی‌ها نتوانند منافعش را تضمین کنند، روند کاهش تعهدات را ادامه خواهد داد.

طی روزهای اخیر، ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه، طی یک نشست خبری مشترک با جوزپ بورل، مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا، ضمن ابراز نگرانی از وضعیت برجام، اعلام کرد اروپا به مقامات ایرانی هشدار داد؛ در صورتی که ایران در ماه ژانویه اجرای تعهدات برجامی بیشتری را متوقف کند، اصل این توافق به خطر خواهد افتاد. به گفته لودریان، پاریس معتقد است که تصمیم ایران برای کاهش تعهدات هسته‌ای، پاسخی غلط به تصمیم آمریکا در خروج از برجام است.

بورل نیز در این نشست خبری که در پاریس برگزار شد، ابراز امیدواری کرد که مقامات ایرانی را متقاعد کند توافق را به خطر نیندازند.

از سوی دیگر، عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه، به تازگی گفته ایران در نشست اخیر کمیسیون مشترک برجام، بر این مسئله تاکید کرده که در صورت عدم انتفاع ایرا» از این توافق گام‌های جدیدی برای کاهش تعهدات برخواهد داشت.

او افزود: «درباره چگونگی اجرای این گام، ایده‌های مختلفی وجود دارد. در روز‌های آخر تصمیم‌گیری می‌شود که جمهوری اسلامی چه گامی را با چه کیفیتی بردارد».