.
.
.

دستگیری مسیحیان انجیلی قبل از تعطیلات کریسمس در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گفته کارشناسان و مسیحیان ایرانی، دولت پیش از کریسمس سرکوب مسیحیان انجیلی در ایران را آغاز کرده است.

با توجه به این واقعیت که مقامات امنیتی ایران همواره در ایام کریسمس شهروندان مسیحی را دستگیر می‌کنند، کمیسیون امریکائی آزادی مذهبی بین‌المللی، گزارش داده که مسئولان امنیتی ایران 114 مسیحی را در هفته اول دسامبر سال 2018 دستگیر کردند.

دبیرینا تمرز، که به عنوان یک مسیحی انجیلی در ایران در معرض آزار و فشار قرار داشته و 9 سال قبل از ایران فرار کرده و اکنون مقیم اروپا است، می‌گوید: «مناسبت کریسمس، کار دستگیری جمعی مسیحیان انجیلی را به صورت یک جا برای مسئولان امنیتی ایران آسان می‌کند».

تمرز در توصیف آزار و اذیت کنونی مسیحیان انجیلی در ایران، جزئیات حمله ماموران امنیتی به جمع خانواده او در ‌کریسمس سال 2014 در تهران را بازگو ‌کرد.

او ادامه داد: «برادر من فقط برای مقابله با حدود 30 مامور لباس شخصی در را گشود که به زور وارد خانه شدند. آن‌ها مردان را از زنان جدا کرده و آن‌‌ها مورد بازرسی بدنی قرار دادند. سه نفر، از جمله پدر من، دستگیر و متهم به اقدام علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی شدند»؛ به گفته تمرز، پدرش یک کشیش انجیلی است.

رفتار آن‌ها تنها یک نمونه از عدم تحمل رژیم ایران نسبت به اقلیت‌‌های مذهبی (بهائیان، مسیحیان و دیگران) است که علیرغم اینکه به موجب قانون اساسی ایران، به عنوان اقلیت‌‌های مذهبی برخوردار از آزادی، در انجام شعار دینی خود در چارچوب قانون به رسمیت شناخته شده‌اند، اما در معرض آزار و اذیت، بازداشت و حتی اعدام قرار می‌گیرند.

مسیحیان ایران؛ کلیسای آشوری در تهران
مسیحیان ایران؛ کلیسای آشوری در تهران

مایک پمپئو وزیر امور خارجه ‌آمریکا در ماه ژوئیه گفت ‌که «سرکوب‌گری رژیم علیه بهائیان، مسیحیان و دیگر اقلیت‌ها، همچنان به وجدان‌ها ضربه می‌زند.»

انجیلیان هدف قرار گرفته‌اند

دولت ایران تبلیغ انجیلی‌گری را به مثابه بخشی از ایمان مسیحی، یک عمل مجرمانه در نظر می‌گیرد.

به گفته نینا شی، کارشناس آزادی‌های مذهبی در موسسه ‌هادسون، مسیحیان نمی‌توانند در ایران در ملاء عام نماز یا سرود بخوانند زیرا این اعمال غیرقانونی می‌باشد.

او که بیش از یک دهه مشغول خدمت در کمیته امریکائی آزدی‌های مذهبی بین‌المللی است به بخش انگلیسی العربیه گفت: «رژیم می‌خواهد مسیحیان را مرعوب ‌کند ‌تا جشن‌های مذهبی خود را برپا نکنند و شعائر خود را به جا نیاورند و از هر گونه علائم ظاهری مانند آویزه صلیب، استفاده نکنند».

مارینا نعمت، یک ‌کاتولیک ایرانی ‌که به دلیل فعالیت سیاسی در ایران پس از انقلاب سال 1979 دستگیر و بازداشت شد، به العربیه انگلیسی گفت ‌که ایران «نسبت به افراد تغییر دیانت داده و مسیحیان انجیلی، حساسیت دارد».

به گفته تمرز و نعمت، مسیحیان انجیلی و تغییر دیانت داده‌ها (مرتدین) مشخصا از سوی رژیم هدف قرار گرفته‌اند.

نعمت در مصاحبه با بخش انگلیسی العربیه گفت: «اگر در ایران مسیحی هستید ولی مسیحی انجیلی نبوده و سرگرم تبلیغ دیانت خود نیستید، به زندان نمی‌افتید. مسیحیانی که به زندان می‌افتند یا انجیلی هستند و یا تغییر دیانت داده‌اند. از لحاظ تاریخی مسیحیان معروف به فعالیت‌های تبلیغی برای دیانت خود هستند و این همان چیزی است که آن‌ها را به عامل تهدیدآمیز تبدیل می‌کند».

به گفته شی، کلیسا‌های انجیلی ممکن است اهداف اصلی رژیم باشند و هر کلیسایی با فرقه‌های مختلف در بر گیرنده 300000 مسیحی ایران، در معرض آزار و اذیت می‌باشد.

او افزود مسیحیان انجیلی در برابر دستگیری‌های گسترده، آسیب پذیرند اما کلیسا‌های به رسمیت شناخته شده نیز ممکن است به دلیل اختلاط زن و مرد در مراسم یا پذیرائی با مشروبات الکلی به عنوان بخشی از مراسم، هدف یورش قرار بگیرند.

بر اساس گزارش کمیسیون آزادی مذهبی بین‌المللی ایالات متحده، در سال 2019 ، رژیم ایران مسیحیان را به دلیل برگزاری مجالس خصوصی کریسمس، سازماندهی و اجرای کلیسا‌های خانگی و ساخت و نوسازی مراکز عبادی به حبس محکوم می‌کند.

تمرز که در مراسم امسال سازمان ملل متحد در مورد آزادی مذهبی به نمایندگی از مسیحیان ایران صحبت کرد، گفت: «مسیحیان در سراسر جهان باید از ایمان قوی مسیحیان ایران درس شجاعت بگیرند».

تمرز افزود: «ما باید برای آن‌ها دعا کنیم و از ایمان آن‌ها درس شهامت بگیریم. با وجود دستگیری‌ها، آزار و اذیت و فشار‌های زیاد از سوی دولت، مسیحیان هنوز هم در مراسم میلاد مسیح دور هم جمع شده، این مناسبت را جشن گرفته و اجازه نمی‌دهند که دولت آن‌ها را بترساند».

دبرینا تمرز
دبرینا تمرز