.
.
.

آبگرفتگی اهواز را فلج کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بارش چند ساعته باران، اهواز را فلج کرد. آبگرفتگی شدید سطح شهر، معابر و خیابان‌ها، باعث اختلال در رفت و آمد و تعطیلی سراسری این شهر در روز سه‌شنبه 17 دسامبر 2019 شد.

روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش خوزستان به دلیل «بارش شدید باران» در شامگاه روز گذشته و آبگرفتگی معابر مدارس شهرستان اهواز بر اساس تصمیم ستاد بحران فرمانداری اهواز و آموزش و پرورش استان، مدارس شهرستان‌های اهواز و کارون در روز سه‌شنبه 17دسامبر تعطیل اعلام شدند.

از سوی دیگر، فرمانداری اهواز نیز به دلیل این «بارندگی‌های شدید» که باعث «آبگرفتگی معابر» شد و به منظور «جلوگیری از خطرات احتمالی» کلیه «مقاطع تحصیلی، مراکز آموزش عالی، سازمان‌ها، بانک‌ها، ادارات و دستگاه‌های اجرایی شهرستان اهواز به استثنای مراکز امدادی، اورژانسی و خدماتی» را در روز سه شنبه تعطیل اعلام کرد.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی استان خوزستان، بارش شدید باران در اهواز که بیش از «60 میلی‌متر» بوده است اغلب مناطق این شهرستان را دچار آبگرفتگی گسترده کرد.

«نبود کانال های دفع آب های سطحی و بالازدگی فاضلاب» باعث شد تا خیابان های شهر اهواز مملو از سیلاب همراه با فاضلاب شود که این امر منجر به ایجاد گره های ترافیکی در سطح شهر شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، «خیابانهای ساحلی اهواز و نیز خیابانهای مرکزی» به دلیل «آبگرفتگی» و نیز «خراب شدن خودروهایی که در سیلاب گرفتار شدند» عبور و مرور خودروها به سختی امکان پذیر بود، طوری که شهروندانی که قصد رفتن به منازل خود را دارند با مشکلاتی روبرو شده اند.

این در حالی است که اداره کل هواشناسی خوزستان برای امسال، «بارش نرمال» را پیش بینی کرده بود.

بر اساس این گزارش، شهردار اهواز، در این باره گفت: «از الان می توان حدس زد که با بارش دوشنبه شب شاهد آبگرفتگی گسترده در سطح شهر اهواز هستیم که باید از شهروندان عذرخواهی کنیم».

او «ظرفیت کم شبکه فاضلاب» را عامل «آبگرفتگی های سطح شهر» دانست و افزود: «شبکه دفع فاضلاب اهواز مرکب است و باید آبفا نسبت به لایروبی آنها اقدام کند».

شاعری از اعتبار «44 میلیارد ریالی» از سوی «شهرداری اهواز» برای «دفع آب های سطحی» نام برد که توسط این سازمان هزینه شده است.

شهردار اهواز ساخت «شبکه دفع آب های سطحی» در اهواز را نیازمند حدود «10 هزار میلیارد ریال» اعتبار دانست که به گفته او هزینه کردن چنین اعتباری «مقرون به صرفه» نیست و اگر چنین «اعتباری» در اهواز باشد باید صرف «توسعه» شهر شود.

در ادامه ایرنا گزارش داد که «مسئولان شرکت آبفا» نیز مدعی هستند «دفع هرگونه آب سطحی با شهرداری است» و شبکه فاضلاب اهواز، ظرفیت آب باران بیش از «10 میلیمتر» را ندارد.

بر اساس این گزارش، مدیرعامل آبفای اهواز، «شبکه فاضلاب» در این شهر را دو هزار و 300 کیلومتر دانست که حدود 50 درصد آن به دلیل جنس بتنی لوله ها فرسوده است و در سیل اخیر 220 نقطه فاضلاب در این شهر دچار ریزش شد.

این در حالی است که تصاویر و ویدیوهای منتشر شده از کوت عبدالله و برخی نقاط دیگر، نشان می‌دهد که وسایل الکترونیکی و اسباب و اثاثیه منازل در آب غرق شده اند و خسارت‌های سنگینی برای ساکنان به بار آورده است.