.
.
.

وزیر دارایی آمریکا: هدف از حمله به آرامکو ضربه زدن به اقتصاد جهانی بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

استیفن منوچین وزیر دارایی آمریکا شنبه 14 دسامبر اعلام کرد، هدف از حمله ایران به تاسیسات نفتی سعودی، حمله به اقتصاد جهانی بود.

منوچین گفت: حضور نیروهای آمریکایی در پادشاهی عربی سعودی صرفا جنبه دفاعی دارد و در صورتی که تهران شروط ضروری را بپذیرد، آمریکا بلافاصله همه تحریم‌ها علیه ایران را متوقف خواهد کرد.

گفتنی است واشنگتن مسئولیت حمله به آرامکو را متوجه ایران می‌داند اما ایران هرگونه دست داشتن در آن را انکار می‌کند.

توطئه ایران

قابل توجه است خبرگزاری رویترز در ماه نوامبر جزییات توطئه ایران به سردمداری علی خامنه‌ای رهبر انقلاب علیه سعودی را فاش کرد.

این خبرگزاری همچنین گزارش داد، چهار ماه قبل از حمله پهبادی به تاسیسات نفتی آرامکو، مقامات امنیتی ایران در یک نشست به شدت حفاظت شده در تهران شرکت داشتند که فرمادهان ارشد سپاه از جمله کارشناسان توسعه موشکی و عملیات سری، جزو حاضران در این نشست بودند.

موضوع اصلی مورد بحث در نشست ماه مه، نحوه مجازات ایالات متحده برای خروج از توافق تاریخی برجام و چگونگی منصرف کردن آمریکا از اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ایران بود زیرا این دو اقدام، ضربه مهلکی به تهران وارد کرده است.

موافقت خامنه‌ای

به گفته چهار منبع آگاه از مضمون این نشست، یکی از فرماندهان ارشد سپاه در حضور حسین سلامی فرمانده سپاه، خطاب به حاضران در جلسه گفت: «وقت آن رسیده است که شمشیرهای خود را از نیام در آورده و درسی به آن‌ها بدهیم. تندروهای حاضر در این جلسه درباره حمله به اهداف بسیار مهم ؛ از جمله پایگاه‌های نظامی آمریکا سخن گفتند.

علی رغم طرح این نوع دیدگاه‌ها، نتیجه این جلسه در پایان طرحی بود که منجر به یک رویارویی تمام عیار و آشکار نشود که واکنش ویرانگر احتمالی آمریکا را در پی داشته باشد.

ایران به جای انتخاب چنین رویکردی، هدف قرار دادن تأسیسات نفتی سعودی، متحد ایالات متحده را برگزید، پیشنهادی که از سوی مقامات ارشد نظامی ایران در آن جلسه در ماه مه و حداقل چهار جلسه بعدی مورد بحث قرار گرفت.

این شرح از وقایع، همانطور که از سوی سه نفر از مقامات آگاه از محتوای جلسات و مقام چهارم آشنا با روند تصمیم گیری در ایران برای رویترز توضیح داده شد؛ به منزله نخستین شرح پیرامون نقش مسئولان ایرانی در برنامه‌ریزی حمله 14 سپتامبر به آرامکو می‌باشد.

به گفته این مقامات، خامنه‌ای به این شرط با اجرای این طرح موافقت کرد که نیروهای ایرانی از صدمه زدن به غیرنظامیان یا آمریکایی‌ها جلوگیری کنند.

رویترز نتوانست تاییدی از مسئولان بلندپایه ایران در خصوص درستی این گزارش از وقایع بگیرد و سخنگوی سپاه از اظهارنظر در خصوص این روایت، خودداری کرد.