.
.
.

مهدی یراحی در مورد اعتراضات: برخی افراد با مقدس مابی خود را از نقد دور نگه می‌دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مهدی یراحی، خواننده عرب اهوازی، با بیان اینکه «عرصه فرهنگ عملا و عیناً باید اجازه نقد حوزه امنیت را بدهد»، با انتقاد از رئیس جمهور که با شعار «ضد فضای امنیتی» برنده‌ی انتخابات شده بود، رفتار او را در «بحران‌های دى ماه 96 و آبان 98 از هر مقام امنیتی، امنیتی‌تر» توصیف کرد.

او خواستار آن شد که مجال انتقاد از هر شخص و نهادی برای هنرمند فراهم شود و این پرسش را مطرح کرد که چرا باید «شخص یا نهادی دچار چنان تقدسی شود که نتوانیم نقدش کنیم؟»

در حالی که فقط پنج ماه از رفع ممنوع‌الکارى مهدی یراحی می‌گذرد، این خواننده با حضور در زادگاهش و برگزاری کنسرت در تالار آفتاب، در روزهای 12 و 13 دسامبر، به نقد حاکمیت و سرکوب گسترده اعتراضات آبان ماه پرداخت.

او در این اجرای زنده گفت: «به من می‌گویند به هنرت بپرداز و از کنار معضلات اجتماعى گذر کن. از همین جا به این دوستان صریح اعلام مى‌کنم؛ برخلاف آن آقایی که می‌گفت فروشنده کالای فرهنگیست؛ من کالایى براى فروش ندارم!»

یراحی در ادامه افزود: «از کسى که با خواننده‌اى اجتماعى همچون ام کلثوم و گروهى جریان ساز همچون پینک فلوید به موسیقی علاقمند شده انتظار کاسبکارى نداشته باشند. این کار همه‌ی زندگی من است و اصولاً پس تکلیف هنرِ متعهد چه می‌شود؟ مگر بنا نبود «هنر» دمیدن «تعهد» در روح انسان‌ها باشد؟».

او با انتقاد از عملکرد صاحبان قدرت در ایران، مجال برای نقد را مقطعی دانست که تنها در اختیار بعضى افراد «سودجو و کاسبکار» است که منجر به کاهش «اعتماد عمومى به نقد و منتقد» شده است.

یراحی به عنوان نمونه از «رؤساى جمهورى» که هر چهار سال یک بار از دادن «آزادی و امکانات» حرف می‌زنند، اما بعد از تسلط بر «سکان قدرت»، تبدیل به «آدم هاى دیگری» می‌شوند و همچنین «برخى کاندیداهاى مجلس» نام برد که نزدیک انتخابات، به گفته او «مردمی» می‌شوند و «مقوله مردم» برایشان مهم می‌شود».

او تاکید کرد: «چرا نباید عرصه فرهنگ عملا و عیناً اجازه نقد حوزه امنیت را داشته باشد؟!»

این خواننده اهوازی، با یادآوری شعار روحانی که وعده ایجاد «فضای غیرامنیتی» داده بود و توانست برنده انتخابات شود، او را رئیس جمهوری توصیف کرد که در «بحران‌هایی مانند دى ماه 96 و آبان 98» از هر «مقام امنیتی، امنیتی‌تر» رفتار کرد.

یراحی، نقد و به چالش کشیدن هر «نهاد و شخص صاحب قدرتی» توسط «هنرمند» را خواستار شد و گفت: «چرا باید شخص یا نهادی دچار چنان تقدسی بشود که نتوانیم نقدش کنیم؟ به اضافه اسلامى بودن بحث جمهوریت بسیار حائز اهمیت است. مگر قرارمان بر جمهورى اسلامى ایران نبود؟ آن هم نه یک کلمه بیشتر و نه یک کلمه کمتر!».

او تاکید کرد: «من معاند نیستم؛ منتقدم. موافق انقلاب سیاسی نیستم چرا که معتقدم با توجه به وضعیت فعلى جامعه نتیجه هر گونه انقلاب سیاسى براى مخالف و موافق تنها منجر به صدمات جبران ناپذیر خواهد بود».
یراحی تاکید کرد که باید «فضا و بستر فرهنگى» براى «نقد» وجود داشته باشد تا در بزنگاه هایى، مانند «آبان 98» جامعه دچار این میزان «خسارت» نشود.

این هنرمند که پیش از این، هزینه‌های سنگینی را بابت انتقاد از حاکمیت پرداخته، فعالیت‌های دیگری نیز داشت. حضور در زنجیره‌ انسانی رود کارون در سال 1392، حضور با ماسک برای اعتراض نمادین به آلودگی بیش از یک دهه هوای اهواز در کنسرتی که در این شهر برای اولین بار برگزار کرد، پوشیدن لباس کارگر‌های شرکت گروه ملی اهواز و خواندن ترانه «پاره سنگ» از جمله اقدامات او در راستای مطرح کردن انتقادات اجتماعی بود.

او از اواسط دی ماه 1397 توسط وزارت ارشاد و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، به دلیل پوشیدن یونیفورم کارگران معترض و بازداشت شده شرکت فولاد اهواز، در کنسرت و انتشار نماهنگ انتقادی پاره‌سنگ، ممنوع‌الکار و ممنوع‌التصویر شد.

تندیس بهترین آلبوم موسیقی پاپ، برای آلبوم «امپراتور»، تندیس مردمی بهترین تیتراژ سال 1392 در تلویزیون، جایزه باربد بهترین خواننده موسیقی پاپ برای آلبوم آینه قدی در جشنواره موسیقی فجر، از جمله جوایزی است که این خواننده کسب کرده است.