.
.
.

عفو بین‌الملل: شمار کشته شدگان اعتراض‌های اخیر ایران به 304 نفر رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان عفو بین‌الملل روز دوشنبه 16 دسامبر اعلام كرد که دست‌كم 304 تن در جریان سرکوب اعتراض‌های سراسری در ایران علیه افزایش بهای بنزین، كشته شدند.

این سازمان تاکید کرد بر اساس شهادت‌های جمع آوری شده، مسئولان رژیم ایران کمپین گسترده‌ای را به هدف پوشاندن حقایق در مورد شمار تلفات سرکوب اعتراض‌های اخیر سراسری در ایران آغاز کرده‌اند.

عفو بین‌الملل در گزارش پیشین‌اش شمار تلفات در اعتراضات ایران را 208 تن از جمله دو جوان 15 و 17 ساله برآورد کرده بود.

این درحالی است که ایران این ارقام را رد کرده وآن را کذب محض توصیف کرد.

در همین رابطه، سازمان مجاهدین خلق ایران اعلام کرد، تعداد کشته شدگان در اعتراضات ماه نوامبر، از 1500 نفر فراتر رفته است. مریم رجوی رهبر این سازمان، این «قتل عام» را یکی از فجیع‌ترین جنایات قرن بیست و یکم تلقی کرد.

سازمان عفو بین‌الملل که مقرش در لندن می‌باشد در بیانیه خود افزود: «مقامات ایران به دنبال فراگیر شدن اعتراضات سراسری در 15 نوامبر کمپین تند و تیزی را آغاز کرده اند».

در ادامه بیانیه آمده است: «علاوه بر روزنامه نگاران، مدافعان حقوق بشر و دانشجویان (...) هزاران معترض نیز دستگیر شده‌اند تا جلوی سخن گفتن علنی در مورد اقدام نظام درسرکوب بی‌رحمانه اعتراض‌ها گرفته شود».

پیش‌بینی می‌شود شمار رسمی کشته شدگان از سوی پزشکی قانونی ایران اعلام گردد.

منابع مستقل به سازمان عفو بین‌الملل تاکید کردند که پس گذشت یک ماه از ناآرامی‌ها، نیروهای امنیتی همچنان در حال اجرای یورش‌هایی برای دستگیری مردم در خانه‌ها و محل کار آن‌ها در سراسر کشور هستند.

این سازمان فاش کرد نوجوانان حتی 15 ساله نیز در کنار بزرگسالان بازداشت شده‌اند.

به گزارش عفو بین‌الملل، ده‌ها تن از بازداشت شدگان به سلول‌های انفرادی انداخته شده و برخی دیگر نیز در وضعیت ناپدیدی اجباری به سر برده و کار به جایی رسیده که ازدحام شدیدی از بازداشت شدگان در برخی مراکز بازداشت به چشم می‌خورد.

عفو بین‌الملل از تهران خواست كه فوراً و بدون قید و شرط همه زندانیانی را که به شکل خودسرانه بازداشت شده‌اند، آزاد سازد.

این سازمان از جامعه بین‌المللی خواست ایران را بلافاصله زیر فشار قرار دهند چرا که بدون این اعمال فشار، هزاران نفر در معرض خطر شكنجه و انواع دیگر بدرفتاری‌ها قرار می‌گیرند.