.
.
.

تهدید ایران به تنش‌آفرینی هسته‌ای و نامحتمل دانستن مذاکره با آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران با تاکید بر اینکه این کشور سرگرم بررسی گام بعدی در کاهش تعهدات برجامی خود است، حصول مذاکره با آمریکا با میانجیگری ژاپن را نامحتمل دانست.

شایان ذکر است، نقض تعهدات برجامی ایران که واشنگتن سال گذشته آن خارج شد، در برگیرنده ممنوعیت بهره برداری از سانتریفیوژهای نسل جدید، بیشترین میزان مجاز تولید اورانیوم غنی شده و از سرگیری غنی سازی در تأسیسات فردو می‌شود که ایران آن را از بازرسان هسته‌ای سازمان ملل متحد تا زمان برملا شدن آن در سال 2009 پنهان کرده بود.

موسوی در کنفرانس خبری امروز دوشنبه 16 دسامبر خود در مورد سفر قریب الوقوع روحانی به ژاپن توضیح داد که هماهنگی‌ها در خصوص این سفر در چهارچوب تحکیم روابط دو کشور در حال اجرا است.

وی افزود: «علاوه بر اهداف دوجانبه، دو کشور دارای دیدگاه‌هایی درخصوص مهمترین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی هستند که درخصوص مسائل غرب و شرق آسیا و برجامی مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار می‌گیرد.
منابع دیپلماتیک ژاپن هفته گذشته تأکید کرده بودند که ایالات متحده موافقت خود را در مورد برنامه ژاپن برای میزبانی رئیس جمهوری ایران در سفرماه جاری وی به توکیو در راستای تلاش برای شکستن بن بست موجود درارتباط با توافق هسته ای ، ابراز کرده است.
موسوی در خصوص مباله زندانی میان تهران و واشنگتن گفت: گر وضعیت به گونه‌ای باشد که به خاطر مسائل انسانی ایجاب کند که ما تبادل انجام دهیم، آماده این کار هستیم.
سخن موسوی در خصوص مبادله زندانی بعد از مبادله مسعود سلیمانی با ژیو وانگ پژوهشگر امریکائی چینی بود که از سال 2016 به اتهام همکاری با کشورهای خارجی در ایران زندانی بود.مسعود سلیمانی پژوهشگر ایرانی است که از اکتبر 2018 به اتهام نقض تحریم علیه ایران از طریق تلاش برای صادر کردن مواد خطرناک و ممنوعه بیولوژیک بدون داشتن مجوز به ایران در امریکا زندانی شده بود.
از سوی دیگر موسوی با رد گزارش های مربوط به حصول مذاکرات دو جانبه میان ایران و پادشاهی سعودی افزود: گفت‌وگوهای رسمی ما درباره حج عمره بود که اخیرا انجام شد. از گفت‌وگوهای دیگر خبری ندارم.
موسوی در خصوص دخالت های ایران در تحولات جاری در عراق گفت: ایران ضمن آنکه عراق را کشور مستقلی می‌داند ،هیچ در امور عراق دخالت نکرده و نمی‌کند.وی افزود : در عراق اتفاقاتی افتاده که خوشایند مردم عراق و کشورهای دوست عراق هم نبود..