.
.
.

انتقاد هواداران خامنه‌ای از روحانی: تدبیر غلط دولت باعث کشته شدن عده زیادی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در حالی که تظاهرات گسترده مردم در ایران علیه گرانی بنزین، به شدت سرکوب شد، مجال برای منتقدان دولت در برگزاری همایش و سخنرانی‌های تند و تیز انتقادی علیه دولت روحانی فراهم است. روز گذشته امام جمعه تهران با اشاره به اعتراضات گسترده مردم به گران شدن بنزین، تدبیر غلط دولت را باعث کشته و مجروح شدن عده زیادی عنوان کرد.

طی ماه‌های اخیر که فشارهای اقتصادی و نارضایتی عمومی از حکومت در ایران افزایش پیدا کرده، هواداران رهبری تلاش می کنند با مقصر جلوه دادن دولت و زیر سوال بردن عملکرد این بخش از حکومت، باعث کاهش فشار بر کلیت نظام شوند.

بر اساس گزارش خبرگزاری های ایران، محمدعلی موحدی کرمانی در خطبه های نماز جمعه این هفته تهران از مسوولین که مشخصا از برخی مقامات در دولت نام برد، خواست تا به نمایندگانشان گوشزد کنند «دردل مردم» را بشنوند.

او در ادامه گفت: «خیال کردی حال که مسئولیتی داری کسی هستی. وای بر آن کسی که فکر کند کسی هست».

موحدی کرمانی در ادامه بیان کرد: «آقایان یک نفر را مامور کنند به عنوان نماینده خودشان در مسجد یا حسینیه ای بیایند. فلان وزیر بگوید این نماینده من است و فلان روز و فلان ساعت در فلان جا حضور پیدا می کند. این کار زحمتی ندارد و مردم خوشحال می شوند. چرا این کار انجام نمی شود؟»

او با اشاره به کشتار معترضان در حوادث آبان ماه، آن را نتیجه «تدبیر غلط» دانست که منجر به کشته و مجروج شدن عده زیادی و تخریب برخی مکان ها شد.

موحدی کرمانی، خطاب به رئیس جمهور گفت: آقا چرا غفلت کردی. دولت تدبیر چرا تدبیر درست نکردی که اینطور پیش نیاید. تصمیم گرفتی بنزین را گران کنی؛ البته باید بنزین به قیمت واقعی اش برسد، اما باید با حساب و برنامه باشد، نه آنکه به قول آقایی گفته شد شب خوابیدم و صبح مطلع شدم بنزین را گران کردند. عجب! شما مطلع نبودید، شما از وضع کشور مطلع نبودید که حالا مطلع شدید. خدا کند دروغ باشد که من خبر نداشتم».

او نتیجه بی‌خبری درباره افزایش ناگهانی قیمت بنزین را «فاجعه بار» توصیف کرد که طی آن «خون‌ها به ناحق ریخته شد».

موحدی کرمانی، از نبود «روشنگری و اطلاع رسانی تدریجی» هنگام تصمیم دولت برای افزایش قیمت بنزین انتقاد و اظهار کرد: «یک دفعه هزار تومان نشود سه هزار تومان. بعد از مطلع شدن مردم باید 500 تومان روی بنزین بیاید و به تدریج 500 دیگر هم روی آن بیاید».

او از دولت خواست فکری برای «گرانی» کند و اعلام کرد که «جان مردم به لب رسیده است». امام جمعه تهران از کمبود دارو و ناتوانی مردم برای خرید آن خبر داد و با مقصر دانستن دولت در این امر گفت: «حقوق های بالا را کم کنید و به بدبخت ها بدهید. حقوق های کلان در کشور یعنی چه ؟ آن را کم و نصف کنید و نصفش را به بیچاره ها و مستضعفان بدهید. تدبیر عاقلانه خدایی این است».

ویدیوهای منتشر شده در فضای مجازی از نماز جمعه این هفته تهران، نشان می‌دهد که نمازگزاران شعارهایی را علیه دولت سر می‌دهند؛ «تورم، گرانی، جواب بده روحانی» از جمله این شعارها بود.

از سوی دیگر، بر اساس گزارش خبرگزاری دانشجو، همایشی با عنوان «پایان تدبیر» نیز در 10 دسامبر 2019 توسط «بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه تهران» برگزار شد که «دولت» را در فساد اقتصادی و قضایی، مقصر اصلی معرفی می کند.

در این همایش با اشاره به مقاومت دولت برای بازداشت شهاب الدین غندالی، مدیرعامل سابق صندوق ذخیره فرهنگیان، این شخص به عنوان «یکی از ریشه‌های فساد 16 هزار میلیارد تومانی بانک سرمایه و یکی از مدیران ارشد دولتی» معرفی شد که دولت سعی داشت با انجام اقداماتی، هزینه بازداشت او را بالا ببرد.

در این برنامه همچنین به بازداشت رئیس هلال احمر اشاره شد که علیرغم اثبات فساد رئیس این سازمان، همچنان توسط دولت در سمت خود باقی ماند و پس از بازداشت توسط قوه قضاییه با وثیقه سه میلیاردی آزاد شد.