.
.
.

چند دستگی اصلاح‌طلبان ایران در قبال انتخابات پارلمانی آینده در پی اعتراض‌های اخیر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در حالی که نظرات رهبران جریان اصلاح‌طلب در ایران دچار چنددستگی میان مخالفان با شرکت در انتخابات و مشوقان مشارکت در آن شده، یکی رهبران اصلاح‌طلب و انقلابی پیشین، که یکی از مخالفان قدرتمند رهبر ایران است، دعوت به تحریم انتخابات و استفاده از هر فرصتی برای اعتراض به این انتخابات کرده که قرار است در بهمن ماه آینده برگزار شود.

ابوالفضل قدیانی از چهره‌های اصلی سازمان «مجاهدین انقلاب اسلامی»، گفت: «تحریم انتخابات انفعال نیست بلکه شرکت در انتخابات مجلسی نمایشی-فرمایشی که چنین عقیم و افلیج شده، انفعال کامل است».

اعتراضات خونین اخیر که به دلیل اقدام دولت بدون مشورت مجلس در افزایش قیمت بنزین در 15 نوامبر رخ داد و منجر به کشته شدن صدها نفر به دست نیروهای امنیتی شد، سایه سنگین خود را بر انتخابات پارلمانی افکنده که قرار است در فوریه آینده برگزار شود.

تسلیم محض

قادیانی در بیانیه خود گفت: «شرکت در انتخابات بدون هیچ برنامه و اراده‌ای برای مهار استبداد تسلیم محض است»؛ او افزود: «انتخابات آتی رسواتر از آن است که دوگانه دروغین انتخاب بین بد و بدتر" در آن بخش عمده‌ای از جامعه را مسحور شعبده خود کند».

با این حال، قدیانی اعتراف كرد كه تصور «عقب‌نشینی استبداد با تحریم و سرد برگزار شدن انتخابات، سودای خام و آرزوی محال است»، اما تاکید کرد: «انتخابات پیش‌ رو بایستی با تمام توان، از سوی تمامی نیروهای دمکراسی‌خواه، از هر طیف و گرایش کنشگرانه تحریم شود، بدین معنی که فعالین سیاسی، مدنی، صنفی، فرهنگی و… باید از هر فرصتی برای بیان و اعلام اعتراض بهره جویند».

«النصر بالرعب»

قدیانی در ادامه گفت: «فراگیر شدن کنش اعتراضی است که می‌تواند در نهایت، هیمنه سیاست النصر بالرعب را بشکند و مستبد امروز ایران، علی خامنه‌ای، را مجبور کند که تن به انتخابات آزاد دهد. شکستن هیمنه کاذب استبداد همانا پایان استبداد است».

گفتنی است، مهمترین شخصیت غایب در انتخابات پارلمانی ایران، علی لاریجانی رئیس کنونی پارلمان است، در حالی که مهمترین کاندیدای جریان اصولگرایان، باقر قالیباف، (رئیس پلیس سابق و شهردار پیشین تهران) می‌باشد که از دید ناظران از حمایت رهبر ایران برای ریاست مجلس شورا برخوردار خواهد بود.

احتمال می‌رود لاریجانی در صورت برخورداری از پشتیبانی رهبر، یک سال بعد نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران شود. او که یک اصولگرای میانه‌رو است، چشم انتظار حمایت بخشی از اصلاح‌طلبان از خود در صورت عدم موفقیت نامزد آنها در گذشتن از صافی «شورای نگهبان»، است که مسئولیت تعیین صلاحیت نامزدها را برعهده دارد.

گفتنی است شورای نگهیان قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در بست زیر کنترل تندروهای جناح محافظه‌کار در ایران است.

این در حالی است که با موضعگیری پروانه سلحشوری نسبت به عدم نامزدی در انتخابات آینده در اعتراض به کشته شدن تظاهرکنندگان مسالمت‌جو و همچنین اعتراف مقامات در مورد به حاشیه رفتن کامل نقش مجلس در تصمیم‌گیری‌های مهم و تبدیل آن به ابزاری برای تصویب تصمیم‌های رهبر انقلاب، اختلاف نظر عمده‌ای میان اصلاح‌طلبان بروز کرده است.

به نظر پروانه سلحشوری (54 ساله) نماینده شهر تهران، مجلس فاقد اراده و اقتدار است. او خواستار برگزاری همه‌پرسی برای حل مشکلات مربوط به سیاست خارجی، تلویزیون دولتی، دخالت‌های شورای نگهبان در انتخابات و نظارت مجلس خبرگان بر رفتار خامنه‌ای رهبر ایران شد.

از دیگر سو، رهبران اصلاح‌طلبی همچون مصطفی تاج‌زاده و حسین مرعشی بر این باورند که تحریم انتخابات، ایران را به سوی تونلی تاریک و جنگی داخلی سوق خواهد داد.