.
.
.

ماکرون خواهان آزادی فوری دو فرانسوی بازداشت شده در ایران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه سه‌شنبه 10 دسامبر گفت، زندانی شدن دو شهروند کشورش در ایران غیرقابل و تحمل است.

ماکرون خواستار آزادی فوری آنها شده و گفت، این موضوع عملا تلاش‌های فرانسه برای تنش‌زدائی از روابط واشنگتن و تهران را پیچیده‌تر می‌کند.

ماکرون در حساب کاربری‌اش د رتوییتر نوشت: «در روز جهانی حقوق بشر من به فریبا عادلخواه و رولان مارشال دو شهروند بازداشت شده ما در ایران و خانواده‌های‌شان می‌اندیشم».

وی افزود: «زندانی شدن آنها را نمی‌توان تحمل کرد. آنها باید بدون تأخیر آزاد شوند. من این موضوع را به رئیس جمهور روحانی گفتم و اینجا هم تکرار می‌کنم».

پاریس در نیمه اکتبر در جریان دستگیری مارشال که محقق ارشد موسسه مطالعات سیاسی پاریس (سایتس بو) است، قرار گرفت، همچنان فریبا عادلخواه همکار فرانسوی-ایرانی او از ژوئن گذشته در ایران محبوس است.

وزارت امور خارجه فرانسه در اکتبر گذشته با تایید بازداشت یک پژوهشگر فرانسوی به نام رولان مارشال در ایران، خواستار حفاظت کنسولگری فرانسه از این پژوهشگر شد و خاطرنشان کرد: «کنسول فرانسه در تهران با این پژوهشگر دیدار کرده و با وی در تماس است».

در همین حال، مرکز تحلیل جوامع سیاسی (واساپو) اعلام کرد که رولان مارشال، پژوهشگر فرانسوی، در ماه ژوئن و همزمان با فریبا عادلخواه همکار فرانسوی-ایرانی خود دستگیر شده است.

روزنامه فرانسوی «لو فیگارو» شامگاه سه‌شنبه فاش ساخت که این مرکز تحلیل که این دو پژوهشگر اعضای آن هستند، در نامه‌ای سرگشاده تاکید کرد که با درخواست مقامات فرانسوی در مورد سکوت و عدم موضعگیری در خصوص این بازداشت موافقت کرده است.

این انجمن می افزاید: «به نظر می‌رسید مسئولان فرانسه این رازداری را ترجیح داده و بلافاصله بعد از مطلع شدن از ما درمورد ربوده شدن آنها در 25 ژوئن، کار خود را در بالاترین سطوح برای آزادی همکاران ما آغاز کردند اما در عین حال تمایل داشتند وارد هیچ گونه بگو مگوی ناسیونالیستی در تهران نشوند».

در ادامه این نامه سرگشاده آمده است: «ما هم با توجه به تجربیات همكاران خارجی كه در همان شرایط بسر می‌بردند، همان دیدگاه را داشتیم چرا که این تجارب نشان داد، بسیج رسانه‌ای (غربی) یا بی‌فایده است یا اینکه به بدتر شدن وضعیت منجر شده و نتایج معکوسی را در پی خواهد داشت».