.
.
.

کمک خواهی روحانی از ژاپن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گزارش خبرگزاری ژاپنی کیودو، منابع دیپلماتیک این کشور تاکید کردند، آمریکا موافقت خود را در مورد برنامه ژاپن برای استقبال از حسن روحانی رئیس جمهوری ایران اعلام کرد که قصد دارد در ماه جاری به توکیو سفر کند.

این خبرگزاری دوشنبه 9 دسامبر در گزارشی نوشت، ایران به دنبال شکستن یخ کنونی در مناسباتش با قدرت‌های جهانی در ارتباط با توافق هسته‌ای است.

خبرگزاری مزبور همچنین اظهار داشت، واشنگتن از طریق یک مسئول بلند پایه آمریکایی پیامی را به توکیو داده و طی آن خواهان کسب اطلاع از مفاد نتایج اجلاس شینزو آبه نخست وزیر ژاپن و روحانی گردید.

به گفته این منابع، مقامات ژاپنی و ایران در حال تدارک سفر روحانی هستند که قرار است در 20 دسامبر انجام شود. این سفر نخستین بازدید رئیس جمهوری ایران از ژاپن از زمان سفرمحمد خاتمی در اکتبر 2000 خواهد بود.

آبه متحد ترامپ در ژوئن گذشته به ایران سفر کرد و بدین ترتیب اولین نخست وزیر ژاپن بود که از سال 1978 راهی ایران شد، به این امید که بتواند در امر گفت‌وگو میان تهران و واشنگتن نقش میانجی را ایفا کند.

سفر روحانی و پرونده هسته‌ای

در این رابطه به نظر منابع آگاه انتظار می‌رود، در جریان سفر روحانی به ژاپن، آبه خواهان پای‌بندی ایران به برجام پس از انصراف تدریجی از تعهدات خود در دوره گذشته شود.

این منابع همچنین احتمال دادند، آبه مبادرت به توضیح برنامه‌های ژاپن برای اعزام شماری از پرسنل دفاعی خود به خاورمیانه کند که در چهارچوب برنامه دولت ژاپن برای ارتقاء قابلیت‌های جمع‌آوری اطلاعات و اطمینان از ایمنی دریانوردی قرار داشته و مشتمل بر ارسال یک ناوشکن و یک هواپیمای گشت‌زنی به منطقه می‌باشد.

بن بست

انستیتوی مطالعات خاورمیانه واشنگتن در تحلیلی خود آورده است، ایران به بن بست رسیده و سرانجام به مذاکره با ایالات متحده تن در خواهد داد.

در ادامه این تحلیل آمده: «اعتراضات در ایران در اواسط نوامبر باعث شد دولت ایران در راستای استفاده از تمامی ابزارهای موجود برای کاستن از شدت تحریم های آمریکا گام بردارد».

با این حال ایران به جای تلاش برای شروع مذاکرات فوری با ایالات متحده، ممکن است به دنبال تشدید فشار بر آمریکا و متحدانش باشد تا موقعیت مذاکره خود را بهبود بخشیده و آمریکا را وادار کند اولین جهتی باشد که پیشنهاد مذاکره مستقیم و بدون پیش‌شرط را مطرح کند.

تأثیر تحریم‌های آمریکا

در ادامه این گزارش آمده، رخدادهای نوامبر گذشته سند محکمی بر تأثیرگذاری تحریم‌های آمریکا بود. از زمان تصمیم دونالد ترامپ برای اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران و محروم کردن ایران از دسترسی به سیستم بانكی جهانی و بازارهای مالی و نفتی، وضعیت اقتصادی كشور به شکل پیوسته رو به وخامت گذاشته تا جایی که رشد اقتصادی تا پایان سال 2019، به زیر 9 درصد کاهش یافته است.

براساس این گزارش، مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی خاطرنشان کرد که از اواخر سال 2017 هر ماه اعتراضات متعددی در ایران در مورد مسائلی مانند وخامت اوضاع اقتصادی، تخریب محیط زیست و گله‌مندی‌های سیاسی مشاهده شده است. از آنجا که ایران از دسترسی به بازار جهانی نفت محروم شده، مجبور به متوقف کردن برنامه‌های عظیم اجتماعی خود شده که عامل تضمین کننده وفاداری اقشار کم درآمد جامعه به نظام و در نتیجه بقای آن قلمداد می‌شود.

در بخش دیگری از گزارش می‌خوانیم: «رهبری این کشور امیدوار است که تدابیر ریاضتی و اصلاحات اقتصادی و همچنین مدیریت ناآرامی‌های داخلی، ثبات کشور را دستکم تا بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نوامبر 2020، حفظ کند که به گمان نظام زمانی خواهد برد که وارد مذاکره فراگیر با غرب برای برداشتن تحریم‌ها خواهد شد، هر چند هیچ تضمینی وجود ندارد که ایران تا آن زمان، قادر به انجام چنین کاری باشد.

این گزارش حاکی است، در حال حاضر با وجود پایان تظاهرات هنوز نگرانی عمیقی از بروز تنش‌های اقتصادی میان مردم ملموس است که می‌تواند منجر به شکل‌گیری اعتراض‌های بیشتر شده و لاجرم فشار را بر رژیم افزایش دهد، پیش در آمدی بر بروز تحولی در تفکر استراتژیک ایران از همان گونه شود که در سال 2012 روی داد. تنش‌هایی که به دلیل آشفتگی ناشی از افزایش بهای مرغ و کاهش ارزش ریال، نهایتا ایران را مجبور به بازگشت به مذاکرات با ایالات متحده و جامعه جهانی کرد.