.
.
.

حزب مخالف نظام ایران: خیزش دوباره فقرا را پیش‌بینی می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گفته عباس خرسندی پژوهشگر و مخالف ایرانی، تظاهرات آغاز شده در 15 نوامبر که به مدت 5 روز در چندین شهر ایران برپا شد ممکن است به دلایل اقتصادی و سیاسی بار دیگر در شکل یک «خیزش» بازگردد.

عباس خرسندی، محقق ایرانی منشی حزب جبهه دموکراتیک و مقیم خارج از کشور، گفت: «تظاهرکنندگان در ایران از زمان اعتراضات 2017، در خیابان‌ها به قتل رسیده و تحت شکنجه در زندان‌ها کشته می‌شوند همچنین در جریان اعتراضات سراسری اخیر به ضرب گلوله ماموران امنیتی کشته شدند».

خرسندی در مصاحبه با العربیه نت افزود: «دلایل این اعتراضات زیاد است از جمله خواسته‌های معترضان برای داشتن وضعیت معیشتی بهتر در کنار کوشش برای برخورداری از آزادی که همین مطالبه ممکن است در آینده تبدیل به یک انقلاب واقعی علیه رژیم حاکم بر ایران شود».

بازگشت فقرا به خیابان‌ها

وی در ادامه توضیح داد: «معمولا بیشتر مشارکت کنندگان در اعتراض‌ها از قشر ضعیف و طبقه متوسط هستند، در یک کلام اگر طبقات متوسط شکست خورده و از ادامه اعتراضات باز بمانند، طبقه محروم و فرودست همچنان به تظاهرات ادامه خواهند داد، به ویژه كه شمارشان زیاد بوده و طبق آمار مطرح شده از سوی معاون روحانی به حدود 70 درصد جمعیت ایران می‌رسد. بر این اساس به پیش‌بینی من این افراد باردیگر انقلابی را برای دستیابی برای آزادی خود رهبری خواهند کرد».

این مخالف ایرانی که هشت سال را به دلیل مخالفت با رژیم در زندان سپری کرده، بر این باور است که «گرچه بحران اقتصادی، نقش عمده‌ای در این اعتراضات داشته، اما رفتار رژیم ایران علاوه بر فقدان ثبات سیاسی و امنیتی در کشور، دلیل اصلی سراسری شدن آن است و این بدان معنی است که سیستم ایدئولوژیک و حاکمیت مذهبی مبتنی بر آن نمی‌توانند به شکلی سکولار اداره شوند».

تحریم‌های امریکا

وی خاطرنشان کرد: «تحریم‌های اعمال شده علیه ایران و مقامات حاکم فشاری را متوجه سیستم سیاسی ساخت و فلج و زمین‌گیری مالی آن را به دنبال داشته اما در عین حال ترکش‌های آن به معترضین نیز برخورد کرد که از دولت خواسته اند به مطالبات آنها پاسخ دهد، به همین سبب بود که ماه گذشته به بهانه افزایش بهای سوخت به خیابان‌ها ریختند ولی حقیقت امر این است که مردم ایران درک می‌کنند همه سیاست‌های نابجای رژیم و دخالت‌های نظامی آن در خاورمیانه، همچنین تلاش برای تولید سلاح هسته‌ای از اصلی‌ترین عوامل ایجاد بحران گسترده در کشور است».

وی در ادامه افزود: «مردم ایران به این جمع بندی رسیدند كه هیچگاه نمی‌توان ساختار سیاسی رژیم حاكم را اصلاح كرد بخصوص پس از قتل عام‌های انجام شده از سوی نیروهای نظامی وابسته به رژیم در جریان تظاهرات اخیر و لذا تنها یک راه را در پیش‌رو دارند که همان سرنگونی تمامیت این نظام است به همین دلیل آنها با خوشحالی موضعگیری‌های دولت آمریكا دنبال می‌کنند».

سیاست‌های ویرانگر

خرسندی افزود: «گرچه ایران کشور ثروتمندی است اما شمار تنگ دستان بسیار بالاست و سیاست‌های مخرب نظام از دخالت در امور کشورهای همسایه عرب گرفته تا مداخله مستقیم نظامی در برخی از کشورها در خاورمیانه عامل اصلی اکثر بحران‌های منطقه به حساب می‌آیند. در واقع اعتراضاتی علیه این مظام در عراق لبنان و فضای داخلی ایران را شاهد هستیم».

وی در این باره گفت، ما به طور جدی به دنبال تشویق تحرکات اعتراض‌آمیز به رهبری مردم ایران هستیم ما در کنار آنها ایستاده و به همراه‌شان علیه رژیم دیکتاتوری حاکم بر کشور مبارزه می‌کنیم.

به گفته خرسندی، حشمت الله طبرزدی دبیرکل حزب جبهه دموکراتیک که از مخالفان شناخته شده نظام است که 12 سال از عمر خود را در زندان‌های رژیم گذرانده ، برغم همه محدودیت‌های وارد بر حزب و فشارهای دستگاه اطلاعاتی ایران بر وی ، همچنان ساکن کشور است.