.
.
.

ترش‌رویی تازه ایران به اروپا: به داد برجام نرسیدید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایران بار دیگر روز دوشنبه 9 دسامبر 2019، نارضایتی شدید خود را از «ناتوانی اروپا در نجات برجام» ابراز کرد.

خبرگزاری فارس به نقل از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نوشت، ایران از میزان پای‌بندی اروپا به توافق برجام خشنود نیست. تلاش‌های اروپا برای کمک به ایران از زمان خروج آمریكا از برجام در سال گذشته و تشدید تحریم‌ها علیه تهران، نتیجه‌ای در بر نداشته به ویژه که حلقه تحریم‌ها گلوگاه اقتصادی ایران را به شکلی روز افزون زیر فشار قرار داده است.

کشورهای اروپایی در نشست روز جمعه در وین میان مقامات ایرانی و دیپلمات‌های ارشد کشورهای امضا کننده برجام، بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان و روسیه برای بررسی و ارزیابی وضعیت این توافق از ایران خواستند از نقض تعهدات برجامی خود دست بردارد اما مکانیسم «ماشه» را فعال نکردند که می‌تواند منجر به اعمال مجدد تحریم‌های سازمان ملل علیه تهران شده و توافقنامه امضا شده در سال 2015 را به کلی منتفی سازد.

پیش از این نشست، کشورهای اروپایی تاکید کرده بودند که با توجه به برنامه موشک‌های بالستیک تهران از یک‌سو و نقض تعهد برجامی این کشور در تولید بیش از حد مجاز حداكثر اورانیوم غنی شده از سوی دیگر، احتمال از سرگرفتن تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی وجود دارد.

وزارت امور خارجه ایران همواره انتقادات خود را نسبت به اروپا پیرامون تعهدات برجامی با توجه به بی‌نتیجه ماندن تلاش‌های اروپا برای نجات آن و نرسیدن به نتایج ملموس، تکرار کرده است.