.
.
.

پنتاگون: موفق به بازدارندگی رفتار بد ایران شدیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا روز یکشنبه 8 دسامبر به فاكس نیوز گفت، آمریكا هدف خود در خاورمیانه را محقق ساخته كه همان «بازدندگی رفتار بد ایران» است.

اسپر روز جمعه خاطرنشان کرده بود كه به باور وی ارتش آمریكا در حال حاضر از توانایی‌های كافی در خاورمیانه برای جلوگیری از هرگونه درگیری برخوردار است. وزیر دفاع آمریکا مفاد گزارشی را ردکرد که گفته بود افزایش چشمگیر تعداد سربازان در گرماگرم تنش با ایران مورد بررسی قرار دارد ولی درعین حال، جایگزینی نیروها یا حتی افزایش‌ محدود آن‌ها در آینده را محتمل دانست.

گزارش کاملاً اشتباه

وی در جریان سفر خود برای حضور در اندیشکده‌ای در کتابخانه ریگان در کالیفرنیا گفت: «هیچ توضیحی درمورد شمار 14000 نیرو وجود ندارد، این گزارش کاملاً اشتباه است. هر فرماندهی علاقمند است هر جا که باشد، از امکانات و پتانسیل بیشتری برخوردار شود. اما در حال حاضر بر این باوریم که توانایی‌های میدانی برای بازدارندگی هر طرفی را که بخواهیم، در اختیار داریم».

اسپر افزون بر این، توضیح داد كه مرتباً درخواست‌هایی را كه در این زمینه ارائه می‌شود بررسی می‌كند، اما تأكید كرد در حال حاضر هیچ درخواستی برای اعزام 14000 پرسنل وجود ندارد.

اظهارات گفته‌های اسپر در مورد این مسئله بعد از تکذیب شدید گزارش وال استریت از سوی پنتاگون، جنبه تفصیلی بیشتری دارد. وال استریت در آن گزارش خاطرنشان کرده بود ایالات متحده در حال بررسی اعزام 14000 پرسنل نظامی اضافی به منطقه است.

حادثه فلوریدا

از دیگر سو، اسپر روز یکشنبه به کانال فاکس نیوز گفت از نیروهای مسلح خواسته تا دستور العمل‌های مربوط به امنیت پایگاه‌های نظامی را مدنظر قرار داده و سربازان خارجی را که پس از وقوع حادثه تیراندازی در فلوریدا برای آموزش به ایالات متحده می‌آیند، به دقت زیر نظر بگیرند.

وی همچنین خاطرنشان كرد، از فرماندهان ارشد ارتش می‌خواهد به منظور تأمین امنیت تاسیسات نظامی نسبت به اجرای تمامی اقدامات احتیاطی لازم اطمینان حاصل کنند.

به نظر وزیر دفاع آمریکا حادثه تیراندازی صبح روز جمعه در پایگاه نظامی پنساکولا در فلوریدا حادثه دردناکی بود که در آن سه نفر کشته شده و دومین حادثه از این دست در طول یک هفته می‌باشد. در این حادثه یک ملوان آمریکایی روز چهارشنبه به سوی سه کارمند غیرنظامی در پایگاه پرل هاربر آتش گشود و بعد از کشتن دو نفر، خودش را نیز با گلوله کشت.