.
.
.

ایران... عوارض سفر خارجی بار دیگر افزایش یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عوارض خروج از کشور در ایران، مطابق لایحه بودجه سال 99 بار دیگر افزایش یافت. طی این افزایش، هر مسافر ایرانی که قصد دارد از کشورش خارج شود برای اولین بار باید مبلغ 264 هزار تومان پرداخت کند. برای سفر دوم نیز این مبلغ به میزان 50 درصد و سفر سوم و بیشتر صد درصد افزایش می‌یابد.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، یکشنبه 8 دسامبر 2019، عوارض خروج از کشور در ایران، در بودجه 99 که امروز توسط حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران تقدیم مجلس شد، با افزایش همراه بوده است.

در این لایحه آمده است که زائران اربعین که از تاریخ چهاردهم شهریورماه سال 1399 تا دوم آبانماه سال 1399 از مرزهای زمینی به مقصد کشور عراق از کشور خارج می شوند از پرداخت عوارض خروج معاف هستند.

در لایحه بودجه 99، عوارض خروج از کشور ایران برای هر نفر 264 هزار تومان در نظر گرفته شده است. همچنین عوارض خروج زائران حج تمتع و عمره معادل 132 هزار تومان و عوارض خروج زائران عتبات عالیات برای خروج از مرزهای هوایی 45 هزار تومان و برای مرزهای زمینی و دریایی 15 هزار تومان اعلام شده است.

بر اساس این لایحه، ارقام تعیین شده برای عوارض خروج مسافران و زائران برای سفر دوم به میزان 50 درصد و سفرهای سوم و بیشتر به میزان 100 درصد افزایش خواهد یافت.

گفتنی است، عوارض خروج از کشور در ایران، طی سال گذشته طبق نظر دولت، با افزایشی سه برابری به 220 هزار تومان افزایش یافت. با اینکه طبق تنظیم لایحه دولت این مبلغ برای سفرهای زیارتی به 50 درصد مبلغ تعیین شده (110 هزارتومان) کاهش می یافت، اما مبلغ 220 هزارتومان برای سفرهای دوم و سوم به میزان 50 و 100 درصد افزایش داشت. این تعیین مبلغ با اعتراضات زیادی در رسانه ها و افکار عمومی رو به رو شد و به همین دلیل مجلس ایران تغییراتی روی آن اعمال کرد.

بنابراین طبق تغییراتی که مجلس روی این لایحه به انجام رساند، قرار بر این شد که این موارد اصلاحی در قانون تغییرات نرخ عوارض خروج از کشور در سال 97 اعمال شود.

هزینه عوارض خروج از کشور برای زائران عتبات عالیات سال 97 با نرخ سال 96 (نرخ قبلی) تعیین شد و مسافرین اربعین در لیست مسافران معاف از پرداخت عوارض خروج از کشور قرار گرفتند.

سه برابر شدن این رقم بدون تغییر همان 220 هزارتومان باقی ماند اما با افزایش 50 و 100 درصدی آن برای سفرهای دوم و سوم مخالفت شد که نهایتا امسال و در بودجه سال 99 بار دیگر این افزایش در لایحه بودجه تعیین شد.