.
.
.

ایران... انفجار و ترور با سلاح سرد؛ یک وکیل محیط زیستی تا آستانه مرگ رفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد داسمه، یکی از وکلای دادگستری در استان خوزستان، به دلیل فعالیت در حوزه پرونده‌های مرتبط با «محیط زیست» مورد سوءقصد توسط افراد ناشناس قرار گرفت. او پس از آنکه دفتر کارش منفجر شد و در خیابان مورد سوءقصد افراد ناشناس قرار گرفت، به دلیل وخامت حالش هم اکنون در بیمارستان بستری است.

بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، یکشنبه 17 آذر 1398 (8 دسامبر 2019)، این وکیل در پرونده ‌های محیط زیستی از جمله «ویلاسازی و اجرای طرح گردشگری غیرمجاز در منطقه حفاظت شده خائیز، پروژه گردشگری آشوراده، زمین‌خواری‌های تنگ تکاب» به عنوان وکیل از حقوق عامه مردم دفاع کرده است.

بر اساس این گزارش، به او از سوی چندین نفر سوءقصد شده و در حال حاضر شرایط جسمی او نامساعد است.

ویدیوهایی که در فضای مجازی منتشر شده نشان می‌دهد، ضاربانی که چهره خود را پوشانده اند یک بار در تاریخ 9 آذرماه با استفاده از یک بمب دست ساز به دفتر کار این وکیل، در زمانی که او در آنجا حضور نداشته حمله و آن را منفجر می‌کنند و ویدیوی دیگر نیز که گفته می‌شود تاریخ آن مربوط به 12 آذرماه است، حمله چند فرد به داسمه در خیابان را نشان می‌دهد.

ضاربان که با چماق به این وکیل دادگستری حمله کرده بودند، در خیابان او را مورد ضرب و شتم قرار می دهند، به نحوی که جمجمه این وکیل محیط زیستی ترک برداشته و به کلیه‌اش آسیب جدی وارد شده است.

در حال حاضر پرونده قضایی با شکایت داسمه از ضاربان مفتوح شده است هرچند که ضاربان فراری اند و هنوز شناسایی نشده‌اند.

از سوی دیگر، داسمه پیش از این در گفت‌وگو با اسکان نيوز، خبر از «تهدیدهای متعددی» داده بود که از سوی افراد ناشناس و به نمایندگی از سوی مافیای زمین خواری و ویلاسازی مخصوصا در «پروژه تنگ تکاب» از او خواسته بودند که پایش را از پرونده بیرون بکشد.

راه‌اندازی «باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست» و «ساماندهی 105 گروه دانشجویی حامی محیط زیست» در ایران، نمونه هایی از فعالیت های محمد داسمه است.

پیش از این پس از پیگیری های این وکیل دادگستری پروژه بحث برانگیز گردشگری در منطقه حفاظت شده تنگ تکاب و خائیز در راستای اجرای سند ملی محیط زیست و اصل پنجاهم قانون اساسی به دستور دادستان به طور کامل متوقف شد.

شبکه محیط زیستی سمن‌های استان خوزستان اعلام کرد که با این دستور پروژه برای همیشه متوقف خواهد شد.

این در حالی است که پیش از این عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران با اجرای طرح گردشگری تنگ تکاب در «منطقه حفاظت شده خائیز» موافقت کرده بود و همچنین احمد لاهیجان زاده مدیرکل سابق اداره حفاظت از محیط زیست خوزستان تاکید کرده بود که طرح گردشگری «تنگه تکاب» در منطقه حفاظت شده خائیز غیرقانونی نیست و مجوز ساخت آن مردادماه سال گذشته از سوی سازمان حفاظت محیط زیست صادر شده است.