فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • پلیس ایران: آمریکا و اسراییل برای ایجاد ناامنی برنامه ریزی کرده بودند

  منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

  رئیس پلیس ایران، با بیان این‌که «آمریکا، اسراییل و خیلی از مستکبران و گروه‌های مختلف» برای ایجاد ناامنی و تحریک جوانان برنامه‌ریزی کرده بودند، تظاهرات اخیر در ایران را یک «فتنه و جنگ امنیتی بزرگ» نامگذاری کرد.

  بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، شنبه 7 دسامبر 2019، حسین اشتری رئیس پلیس ایران در «دانشگاه علوم انتظامی امین»، همزمان با روز دانشجو، تظاهرات مردمی به گران شدن بنزین را «فتنه و جنگ امنیتی بزرگ» نامید و گفت: «این فتنه در عرض کمتر از 72 ساعت و به عبارتی 48 ساعت خنثی شد».

  او از برنامه‌ریزی برای افزایش نرخ بنزین از اردیبهشت ماه خبر داد که تا 24 آبان ماه به تعویق افتاد.

  اشتری با بیان این‌که تا دو سه روز قبل از اجرا، زمان دقیق سهمیه بندی مشخص نبود، اعلام کرد، این موضوع در جلسات محرمانه شورای امنیت کشور، مطرح شد.

  ئیس پلیس ایران، با اشاره به همزمانی حوادث «لبنان و عراق» در منطقه، از نگرانی تکرار این اتفاقات در ایران خبر داد و اظهار کرد: «آمریکا و اسراییل و خیلی از مستکبران و گروه‌های مختلف، برای ایجاد ناامنی و تحریک جوانان برنامه‌ریزی کرده بودند».

  او با انتقاد از انتشار ویدیوهایی که روش‌های اعتراض مدنی در سایر کشورها از جمله چین و هنگ کنگ را آموزش می‌دادند، توقف ماشین‌ها در جاده‌ها، ریختن نخاله و شن برای ایجاد راه‌بند طی اعتراضات را «تحریک آمیز» توصیف کرد.

  فرمانده ناجا اعلام کرد که‌ شب اجرای طرح و روز بعد از آن هیچ اتفاقی رخ نداد اما در بعد از ظهر آن روز اتفاقات در خرمشهر و سیرجان آغاز شد.

  اشتری از «حرکت مسلحانه» در خرمشهر و تیراندازی به سمت مردم خبر داد که به گفته او توسط ماموران ناجا با آن مقابله شد.

  رئیس پلیس ایران، سیرجان را اولین جایی معرفی کرد که پمپ بنزین در آن آتش گرفت، این در حالی است که بر اساس گزارش‌ها، اولین معترض نیز در این شهر توسط نیروهای امنیتی کشته شد.

  فرمانده ناجا اعلام کرد که اعتراضات در روز شنبه را پیش‌بینی کرده بودند اما به گفته او «تحریک دشمنان» منجر به «اقداماتی آشوبگرانه و امنیتی» شد.

  او با اشاره به برنامه‌ریزی‌ مجلس و برخی دیگر از افراد برای برگرداندن قیمت قبلی بنزین و مخالفت رهبر ایران با این امر گفت: «برخی از این‌ها به دنبال یک سری تغییر بوده اما اگر هر حرفی داشتند باید قبل از تصمیم‌گیری آن را می‌زدند نه این که بعد از اجرا بخواهند آن را تغییر بدهند و این طور نمی‌شد».

  اشتری از سرکوب اعتراضات مردمی در کمتر از «72 ساعت» و به عبارتی در عرض «48 ساعت» خبر داد و آن را یک فتنه و جنگ امنیتی بزرگ نامید.

  او بدون اشاره به قطعی اینترنت در ایران همزمان با اعتراضات، بر ضرورت استفاده از «اینترنت ملی» برای جلوگیری از تعرض به امنیت خبر داد.

  اشتری در ادامه اعلام کرد که دو مامور پلیس در ماهشهر و کرمانشاه طی اعتراضات اخیر جان باختند.

  پس از آنکه بدون اطلاع قبلی، در نیمه‌شب 24 آبان 1398 سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد و بر اساس آن نرخ هر لیتر بنزین از 1000 تومان به 3000 تومان افزایش یافت، اعتراضات در بیش از 100 نقطه در ایران گسترش یافت.

  در همان روز اینترنت تلفن همراه در شهرهای امیدیه، اهواز و مشهد مختل و ضعیف شد، از شنبه 25 آبان به دستور شورای امنیت ایران، قطعی سراسری اینترنت آغاز شد.

  برخی این اقدام حکومت ایران را با عنوان «کودتای اینترنتی» نامگذاری کردند.

  هم‌زمان محمدجعفر منتظری، دادستان وقت کل ایران، معترضان به افزایش قیمت بنزین را «اخلال‌گر» خواند و تهدید کرد که با آنان برخورد جدی خواهد شد.

  دو روز پس از سه برابر شدن قیمت بنزین، علی خامنه‌ای از تصمیم سران قوا مبنی بر افزایش قیمت بنزین حمایت کرد.

  او آتش ‌زدن بانک‌ها و ایجاد ناآرامی را به اشرار و ضدانقلاب و دشمنان ایران نسبت داد و با اشاره به جان باختن تعدادی از معترضان، اجرای طرح افزایش قیمت سوخت را ضروری دانست.

  بنابر آخرین گزارش سازمان عفو بین‌الملل، در جریان این اعتراضات بیش از 208 تن از معترضان کشته شدند. این سازمان تأکید کرده که شمار کشته‌شده‌ها باید بیش از این تعداد باشد و تحقیقات این نهاد در این‌باره همچنان ادامه دارد.

  از سوی دیگر، مقام‌های حکومت ایران تاکنون مرگ هفت نفر از مأموران امنیتی یا اداری شامل سه نفر بسیجی، دو افسر پلیس، یک کارمند شهرداری و یک کارمند جهاد دانشگاهی را تأیید کرده‌اند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران