فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • وزارت خارجه آمریکا: تحریم حشد الشعبی پیامی به عراق و ایران است

  منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

  دیوید شانکر معاون وزیر خارجه آمریکا شامگاه جمعه 6 دسامبر در گفت‌وگویی اختصاصی با دو شبکه‌ «العربیه» و «الحدث» گفت که تحریم‌های اعمال شده این کشور علیه 4 تن از مسئولان عراقی متهم به قتل تظاهرکنندگان یا پرونده‌های فساد «پیامی به دولت عراق و ایران است».

  دیوید شانکر ضمن تاکید حمایت کشورش از تظاهرکنندگان عراقی خواستار اصلاحات در ساختار دولت و مبارزه با فساد در این کشور، گفت که او اضافه شدن نام‌های دیگر مسئولان عراقی به فهرست تحریم‌های آمریکا را بعید نمی‌داند و افزود: «ما همواره فهرست تحریم‌ها را مورد بازبینی قرار می‌دهیم».

  دیوید شانکر هر گونه دخالت آمریکا در امور داخلی عراق و لبنان را تکذیب کرد و گفت: «ما در امور داخلی عراق یا لبنان دخالت نمی‌کنیم و به هیچ‌ وجه درباره این‌که چه کسی در این کشورها در آینده نخست وزیر باشد، تصمیم‌گیری نمی‌کینم».

  در همین راستا شانکر گفت: «قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس وابسته به سپاه پاسداران ایران دارای سوابقی در نقض حاکمیت عراق است و هم‌اکنون در بغداد حضور دارد تا نخست وزیر آینده این کشور را تعیین کند که این امری مردود است».

  او همچنین تاکید کرد که «سلیمانی ممنوعیت سفر اعمال شده از سوی شورای امنیت را نقض می‌کند». شانکر در ادامه توضیح داد که واشینگتن اخیارات بازداشت سلیمانی را در دست ندارد و افزود: «دولت عراق اما می‌تواند با استناد به قطعنامه‌ شورای امنیت قاسم سلیمانی را بازداشت کند».

  این مقام وزارت خارجه آمریکا درباره اقدام تظاهرکنندگان عراقی در آتش زدن کنسولگری ایران در شهر نجف گفت: «آتش‌زدن کنسولگری‌ها را تایید نمی‌کنیم، اما مردم عراق می‌دانند که چه کسی سبب مشکلی است که با آن مواجه هستند و به همین دلیل اقدام به آتش زدن کنسولگری کردند».

  ایالات متحده آمریکا پیش از این سه تن از رهبران گروه‌های شبه‌نظامی عراقی شامل قیس الخزعلی، لیث الخزعلی و حسین عزیز اللامی که همگی از فرماندهان گروه‌های شبه‌نظامی حشد الشعبی نزدیک به ایران هستند را تحریم کرد.

  تاکنون و در پی اعتراض‌های گسترده در مناطق مختلف عراق که با واکنش خشونت‌‌بار نیروهای امنیتی این کشور مواجه شده 430 تن از معترضان عراقی کشته شدند.

  تظاهرکنندگان عراقی با ایستادگی و مطالبات خود توانستند عادل عبدالمهدی نخست وزیر این کشور را به استعفا دادن از مقام نخست وزیری مجبور سازند.

  از سویی آمریکا همچنین به اتهام فساد تحریم‌هایی را بر خمیس فرحان الخنجر العیساوی سیاستمدار عراقی اعمال کرده است.

  بنا به قانون آمریکایی تحریم‌های اعمال شده سه تن از عراقی‌های مورد تحریم را از سفر به ایالات متحده آمریکا منع و اموالشان در آمریکا را بلوکه کرده است.

  از سویی استفان منوچین وزیر خزانه داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که «اقدامات ایران برای سرکوب مطالبات اصلاح‌طلبانه و مشروع مردمی که عراقی‌ها آن را ابراز داشته‌اند، هولناک است».

  منوچین همچنین حمایت ایالات متحده از اعتراضات «در تلاش برای حد گذاشتن برای فساد» را ابراز داشت.

  دیوید شانکر معاون امور خاورمیانه‌ای وزیر خارجه آمریکا همچنین ضمن هشدار از احتمال اعمال تحریم‌های بیشتر از سوی آمریکا علیه مسئولانی در دولت‌های عراق و ایران خبر داد.

  شانکر در کنفرانسی خبری در واشینگتن گفت: «از همسایگان (عراق) می‌خواهیم تا ضمن عدم دخالت قانون در این کشور را تضعیف نکنند».

  این مقام وزارت خارجه آمریکا در ادامه گفت که حضور قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس وابسته به سپاه پاسداران ایران در بغداد امری «غیر طبیعی، مشکل‌ساز و نقض گسترده‌ و بزرگی علیه حاکمیت عراق تلقی ‌می‌شود».

  شانکر در ادامه افزود، به احتمال بسیار قوی ایران در حمله شامگاه پنج‌شنبه و پرتاب دو گلوله خمپاره به پایگاه نظامی محل استقرار نیروهای امریکایی در شهر بلد در شمال بغداد دست داشته است، این مقام آمریکایی همچنین اعلام کرد که دولت آمریکا با تمامی کسانی که در دولت عراق اولویت را به منافع عراق اختصاص می‌دهند، همکاری خواهد کرد.

  این مسئول آمریکایی همچنین نسبت به هر گونه گمارده شدن علنی مسئولانی نزدیک به ایران در چارچوب دولت عراق هشدار داد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران