.
.
.

پیام محرمانه خامنه‌ای به مجلس آتش اعتراض‌های خیابانی را برافروخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نشریه «خط حزب الله» وابسته به دفتر علی خامنه‌ای فاش کرد، پس از شروع اعتراضات برخی نمایندگان مجلس می‌خواستند تصمیم افزایش قیمت بنزین را لغو کنند، اما خامنه‌ای در پیامی محرمانه جلوی طرح نمایندگان مجلس برای بازگرداندن بهای بنزین به قبل را گرفت.

خامنه‌ای در 17 نوامبر، در سخنانی صراحتا از تصمیم افزایش بها و سهمیه بندی توزیع بنزین حمایت کرد. تصمیمی که دولت به صورت ناگهانی گرفت و به برپائی تظاهرات در چندین شهر ایران منجر شد.

تلویزیون دولتی ایران در آن زمان اعلام كرد، خامنه‌ای از این تصمیم حمایت كرده و «اقدامات خرابکارانه و آشوب‌گرانه » را به مخالفان نظام و دشمنان خارجی نسبت داد.
از خامنه‌ای نیز نقل شد که افزایش قیمت بنزین براساس نظر کارشناسان بوده و باید مورد حمایت قرار بگیرد

به گزارش العربیه به نقل از ایران اينترنشنال، سخنگوی هیئت رئیسه ریاست مجلس تاکید کرده بر اساس سخنان رهبر انقلاب در مورد لزوم پیشبرد مصوبه افزایش بهای بنزین، پیش نویس طرح لغو افزایش قیمت بنزین ، پس گرفته شده است.

شایان ذکر است اعتراض های گسترده ای علیه تصمیم دولت مبنی بر افزایش بی سابقه قیمت سوخت از 15 نوامبر در بیشتر استانهای ایران آغاز شد و به مدت پنج روز ادامه داشت.

تعداد کشته شدگان

سازمان عفو بین الملل روز جمعه در توییتر خود اعلام کرد که براساس گزارش‌های موثق شمار کشته‌شدگان در اعتراضات در ایران 208 نفر بود، اما شمار واقعی کشته‌ها ممکن است بسیار بیشتر باشد. این برآورد پس از اعلام آمارهای قبلی سازمان عفو بین الملل بود.

پیشتر این نهاد بین المللی شمار کشته‌شدگان اعتراضات گسترده 15 نوامبر که 5 روز ادامه یافت، 161 نفر اعلام کرده بود..

در گزارش قبلی این سازمان آمده است که معترضین با شلیک از پشت بام‌ها و بالگردها کشته شدند و آنها را با باتوم و چماق در جاده‌ها هدف ضرب و شتم قرار داده‌اند. در ویدیویی که در حساب کاربری توییتر سازمان عفو بین‌الملل منتشر شد، برخی صحنه‌های تکان دهنده نشان می‌دهند که چگونه معترضین به افزایش قیمت بنزین در خیابان‌ها مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.

عفو بین الملل همچنین خاطر نشان کرده که شماری از اجسادکشته‌شدگان و یا افراد زخمی شده از بیمارستان‌ها به زور بیرون برده شده است.