فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • مطهری درباره کشتار معترضان: افتضاحی شده ولی باید جمع کرد

  منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

  علی مطهری نماینده پارلمان ایران با اشاره به اینکه نیروهای امنیتی این کشور معترضین را در جریان تظاهرات اخیر کشته‌اند، اظهار داشت، باید به شکلی «افتضاحی را که شده جمع کرد تا اصل نظام آسیب نبیند».

  مطهری روز سه‌شنبه در سخنرانی در دانشکده برق دانشگاه خواجه نصیر گفت: «گزارشی به ما دادند که می‌گوید اینطور نیست که نقش منافقین و سلطنت‌طلبان پر رنگ باشد. این‌ها عوام فقیر بودند. در تهران تعدادی بازداشت شدند که نمی‌دانستند اصلاح‌طلب، اصولگرا و منافق چیست».

  او با بیان این‌که برخی معترضین را اشرار و مشروب خوار خوانده‌اند افزود: «به هر حال باید توضیح داده شود که چند نفر از کشته شدگان این حوادث توسط نیروی انتظامی کشته شدند. باید بررسی شود که آیا گرفتن پول در قبال تحویل جنازه‌ها درست است یا غلط؟»

  وی گفت: «در برخورد با معترضان خیلی بد عمل شده اما حفظ نظام اولویت دارد .آیا به این موضوع دامن بزنیم که اصل نظام به خطر بیفتد یا در حدی که لازم است انتقاد کنیم و وادار کنیم کسانی که مسئولیتی داشتند عذرخواهی کنند. می‌توانند بگویند اشتباه کردیم و دل مردم را به دست بیاورند».

  شایان ذکر است، اظهارات مطهری پس از آن بود که علی خامنه‌ای رهبر انقلاب، پیش از این در مورد نقش «سلطنت طلبان و سازمان مجاهدین خلق» در اعتراضات اخیر ایران صحبت کرده و همچنین موج اعتراضات آغاز شده از 15 روز نوامبر تا 5 روز بعد را توطئه، جنگ بزرگ و آشوب گری توصیف کرده بود.

  دو روز پیش، لیلا وثقی فرماندار شهرک قدس در غرب استان تهران اعتراف كرد كه شخصاً به پلیس دستور تیراندازی به سوی تظاهرات‌كنندگان را داده و سپاه نیز در سرکوب تظاهرکنندگان فعال بوده است. وی گفت: «من به نیروی انتظامی دستور دادم تا به سوی هر کسی که وارد فرمانداری شود تیراندازی کنند».

  سازمان عفو بین الملل روز جمعه در توییتر خود اعلام کرد که براساس گزارش‌های موثق شمار کشته‌شدگان در اعتراضات در ایران 208 نفر بود، اما شمار واقعی کشته‌ها ممکن است بسیار بیشتر باشد. این برآورد پس از اعلام آمارهای قبلی سازمان عفو بین الملل بود.
  پیشتر این نهاد بین المللی شمار کشته‌شدگان اعتراضات گسترده 15 نوامبر که به مدت 5 روز طول کشید، 161 نفر اعلام کرده بود.

  در گزارش قبلی این سازمان آمده است که معترضین با شلیک از پشت بام‌ها و بالگردها کشته شدند و آنها را با باتوم و چماق در جاده‌ها هدف ضرب و شتم قرار داده‌اند. در ویدیویی که در حساب کاربری توییتر سازمان عفو بین‌الملل منتشر شد، برخی صحنه‌های تکان دهنده نشان می‌دهند که چگونه معترضین به افزایش قیمت بنزین در خیابان‌ها مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.

  عفو بین الملل همچنین خاطر نشان کرده که شماری از اجسادکشته‌شدگان و یا افراد زخمی شده از بیمارستان‌ها به زور بیرون برده شده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران