.
.
.

اشپیگل: استفاده حزب‌الله از آلمان برای تامین مالی تروریسم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه آلمانی دیر اشپیگل در گزارشی با عنوان «چگونگی فعالیت مخفیانه حزب الله در آلمان» نوشت که شبه نظامیان حزب‌الله از یک مرکز در برلین و سایر مناطق در سراسر آلمان برای عضوگیری و جمع‌آوری پول برای خرید استفاده می‌کند.

این روزنامه آلمانی جزییات چگونگی استفاده حزب‌الله لبنان از آلمان برای انجام فعالیت‌های غیرقانونی «پول زا وسود آور» با هدف خرید اسلحه و تأمین مالی حملات «تروریستی» را توضیح داده و نوشته است: «اعضای حزب‌الله در آلمان در قاچاق مواد مخدر، خرید و فروش خودروهای دزدیده شده و پولشویی فعال هستند و اسناد تأیید شده‌ای در خصوص دست داشتن حزب‌الله در قاچاق مواد مخدر در آلمان در دست می‌باشد».

به نوشته این روزنامه، مسیرهای اصلی این‌گونه فعالیت‌های حزب‌الله اکنون از آمریکای جنوبی به آفریقا و از آنجا به اتحادیه اروپا انتقال یافته است. قاچاق کوکائین به آلمان به طور عمده از طریق بنادر روتردام، آنتورپ و هامبورگ صورت می‌گیرد.

روزنامه اشپیگل، پنجشنبه گذشته با فاش کردن «وجود توافقی در دولت آلمان در مورد ممنوعیت فعالیت شبه‌نظامیان حزب‌الله» افزود: «ممکن است مقامات آلمانی در آینده نزدیک تصمیم بگیرند ممنوعیت فعالیت‌های حزب‌الله در آلمان را عملی سازند که به موجب آن بر افراشته شدن پرچم‌های این حزب در آلمان ممنوع خواهد شد».

عضوگیری ،کمک‌های مالی و فعالیت‌های تبلیغی

به نوشته این روزنامه، حزب‌الله در برلین مجازبه تبلیغات در محدوده خیابان رویتر و عضوگیری، جمع‌آوری کمک‌های نقدی و نهایتا انتقال آن به بیروت می‌باشد.

مرکز اسلامی امام رضا، یک مؤسسه شیعه می‌باشد که در خیابان رویتر در محله نیوکولن دربرلین واقع شده است.

سرویس اطلاعاتی برلین در گزارش سال 2019 خود فاش كرد كه 250 عضو حزب‌الله در پایتخت آلمان زندگی می‌كنند و در مجموع 1050 عضو و طرفدار این گروه در سراسر آلمان فعال هستند.

این روزنامه به نقل از محمد عبدی و سباستین لیبر روزنامه نگاران دیر اشپیگل نوشت: «توکل ارول، مبلغ اسلامی از مرکز اسلامی امام رضا، تبلیغات حزب‌الله را در شبکه‌های اجتماعی توییتر و فیسبوک منتشر می‌کند که شامل پیام‌های تحریک‌آمیز رهبران حزب‌الله، تحت عنوان مبارزان برحق علیه ایالات متحده می‌باشد. او همچنین تصویری را منتشر کرده که در آن دستی دیده می‌شود که مسلسل کلاشنیکف مدل آ4-47 را گرفته است».

به نوشته این روزنامه، ساختمان دیگری در نزدیکی «مرکز امام رضا» واقع شده که دفتر مرکزی انجمن ارشاد را در خود جای داده و به عنوان محلی برای نماز و دعا هواداران حزب‌الله استفاده می‌شود.

به گفته مقامات امنیتی، انجمن ارشاد کانون توجه اعضای حزب‌الله است، جایی که ملاقات اسلامگرایانی همچون قاسم، رصد شده که در فیسبوک وفاداری خود را به حسن نصرالله رهبر حزب‌الله نشر کرده و همچنین تصاویری از دو فرزند خود را با لباس نظامی منتشر کرد که یکی از آنها سلاح گرم در دست دارد.

گزارش سرویس اطلاعاتی آلمان در هامبورگ نشان می‌دهد که تقریباً 30 مسجد و مرکز فرهنگی در آلمان با حزب‌الله مرتبط هستند.

وفاداری به ایران و ولی فقیه

جروزالیم پست در گزارش اختصاصی ماه آگوست خود نوشت، مسجد حزب‌الله در شهر مونستر آلمان ویدیویی تکان‌دهنده را در صفحه فیسبوک خود منتشر و تاکید کرد، مفتخر است از این‌که در فهرست فعالان تروریستی گذاشته شده و به وفاداری به ایران و علی خامنه‌ای رهبر انقلاب مباهات می‌کند.

این روزنامه در ادامه نوشت، مهدی زنتروم یكی از اعضای لبنانی مرکز اسلامی امام رضا در مونستر اعلام کرد: «ما وابسته به حزب روح‌الله (خمینی) هستیم. ما به تروریست متهم شده‌ایم، تا باد چنین بادا، ما به تروریست بودن افتخار می‌كنیم».

حقیقت اثبات شده‌ای است که رژیم ایران پول و اسلحه به حزب‌الله را تأمین می‌کند و حزب‌الله به عنوان یک سازمان شیعه لبنانی، اصلی‌ترین متحد استراتژیک تهران در خاورمیانه قلمداد می‌شود.

همچنین براساس یک گزارش اطلاعاتی از شهر بریمن، مرکز اجتماعی مصطفی در شمال آلمان یک مرکز مهم جمع آوری پول برای حزب‌الله است که جناح نظامی آن در سال 2013 توسط آلمان و اتحادیه اروپا ممنوع اعلام شد.

این درحالی است که دولت آلمان هنوز هیچ اقدامی برای پاسخگویی به درخواست‌ها برای متهم‌سازی جبهه سیاسی حزب‌الله در آلمان انجام نداده است.