.
.
.

یکی از فرماندهان سپاه: تظاهرکنندگان اراذل و اوباش هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یدالله جوانی رئیس دفتر سیاسی سپاه پاسداران تظاهرکنندگان ایرانی را «اراذل و اوباش» عنوان کرد.

جوانی عصر دوشنبه در سخنرانی خود در بیرجند افزود: «لشکر دشمن مثل زمان جنگ نیست که جای خاصی ساماندهی شود بلکه در هر جایی که زمینه فراهم است و اراذل و اوباش هستند و آمادگی دارند از طریق فضای مجازی شناسایی می‌کند و از طریق عوامل و عناصر، آنها را به یکدیگر وصل می‌کند تا آن روزی که بتواند در جامعه ما اغتشاش و منابع کشور را نابود کند».

این در حالی است که اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری ایران روز گذشته تاکید کرد: «شرایط کنونی جزو سخت‌ترین شرایط پس از انقلاب اسلامی است که به خاطر تحریم نفت ایران حتی کشورهای دوست ایران که روابط نزدیکی با جمهوری اسلامی دارند هم جرأت اینکه نفت ایران را خریداری کنند، ندارند».

روزنامه نیویورک تایمز نیز در گزارش روز یکشنبه خود با بیانی مشابه با اشاره به کشته‌شدن دست‌کم 180 تن در اعتراضات اخیر در ایران وقایع را «بدترین» ناآرامی در ایران طی چهار دهه گذشته عنوان کرد اما سازمان عفو بین‌الملل دوشنبه 2 دسامبر 2019 اعلام کرد، در جریان اعتراض‌های اخیر در ایران 208 نفر کشته شدند.

عفو بین‌الملل با نشر بیانیه‌ای نوشت، این آمار از براساس برخی منابع داخل ایران ارایه شده و احتمالاً آمار واقعی بالاتر از این باشد.

فیلیپ لوتر مدیر تحقیقات و مشاور برای خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین الملل گفت: «این آمار یکی از شواهد دیگری است مبنی بر اینکه نیروهای امنیتی ایران با هجوم به معترضان، باعث قتل حداقل 208 نفر در کمتر از یک هفته شدند. این آمار نشان دهنده بی‌توجهی مسئولان ایرانی نسبت به زندگی انسانها است».

او گفت: «مسئولین این حملات خونین در تظاهرات باید در قبال اقدامات خود پاسخگو باشند. از آنجایی که مقامات ایران قبلاً نشان دادند که مایل نیستند تحقیقاتی بی‌طرفانه‌ای در مورد قتل‌ معترضان و استفاده از زور علیه آنان انجام دهند، ما از جامعه جهانی می‌خواهیم تا به اطمینان از پاسخگویی کمک کند».

براساس اطلاعات عفو بین‌الملل، خانواده‌های قربانیان مورد تهدید قرار گرفته و به آنها هشدار داده شده که با رسانه‌ها صحبت نکنند و مراسم خاکسپاری برای عزیزان‌شان برگزار نکنند.