.
.
.

مهدی بحری، خبرنگار اهل فلاحیه بار دیگر بازداشت شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مهدی (میلاد) بحری عکاس، خبر‌نگار و فعال اجتماعی عرب اهوازی در پی اعتراضات سراسری به افزایش 300 درصدی قیمت بنزین در ایران، بار دیگر در شهر فلاحیه (شادگان) بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

براساس گزارش منابع محلی مهدی بحری روز دوشنبه 25 نوامبر 2019 از یکی از خیابان‌های فلاحیه توسط نیروهای امنیتی لباس شخصی ربوده و به مکان نامشخصی منتقل شد. از اتهاماتی که متوجه این خبرنگار عرب اهوازی شده، هنوز اطلاعی در دست نیست. به دلیل قطعی اینترنت این خبر تا کنون منتشر نشده بود.

اگر چه در روزهای گذشته او توانسته یک بار با خانواده خود تماس گرفته و خبر بازداشت‌شدنش را به اطلاع آنها برساند ولی در این تماس تلفنی کوتاه نیز منجر به اطلاعاتی درباره اتهامات، محل بازداشت و شرایط محل نگهداری بحری نشده است.

مهدی بحری پیش از این 15 می 2019 و در منزل مسکونی‌اش در فلاحیه بازداشت شده بود. اگرچه در آن زمان نیز دلیلی برای بازداشت او مطرح نشد ولی فعالان عرب اهوازی بازداشت او را با گزارش‌های خبری و عکاسی‌اش از مناطق سیل‌زده و توجه ویژه او به موضوع کودکان سیل‌زده و تاثیر سیل بر روند زندگی آنها مرتبط دانستند.

پیش از بازداشت گزارش‌های تصویری متعددی از این عکاس عرب در رسانه‌های مختلف منتشر شده بود. تعدادی از آثار عکاسی مردم‌نگارانه او نیز در نمایشگاهی تحت عنوان «نگاه» منتشر شده بود.

پس از اعتراضات سراسری به افزایش قیمت بنزین در ایران که بعدها از موضوع بنزین فراتر رفته و به موضوعاتی مانند فقر، فساد، نبود آزادی‌های اجتماعی، حقوق اقلیت‌ها و غیره نیز در آن مطرح شد، صدها نفر از مردم شهرهای مختلف ایران کشته و هزاران نفر دستگیر شدند. در یکی از معدود اظهارنظرهای رسمی درباره تعداد بازداشت‌شدگان حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران تعداد بازداشت‌شدگان را حدود 7 هزار نفر اعلام کرد.

دادستان ایران در واکنش به اظهارات این نماینده مجلس ایران نیز گفت: « این موضوع را نه تنها تایید نمی‌کنم که می‌گویم هیچ مقامی مجاز نیست بدون داشتن آمار و اطلاعات دقیقی آماری بدهد. بنده هم در خبرها و گزارشات دیدم که برخی آماری داده‌اند که باید از آنها پرسید منبع این آمار و این اطلاعات کجاست. به هر حال ما این را تایید نمی‌کنیم.»