.
.
.

تلویزیون دولتی ایران: ماموران امنیتی آشوب‌گران را با گلوله از پای درآوردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تلویزیون دولتی ایران سه‌شنبه اذعان کرد، نیروهای امنیتی این کشور در جریان اعتراضات اخیر، تعدادی از به اصطلاح «آشوبگر» را در چند شهر به ضرب گلوله کشته‌اند.

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، این اذعان در حالی صورت گرفت که مسئولان ایران، به دلیل سیاست‌های خونین سرکوب اتخاذ شده در جریان تظاهرات اخیر، با انتقادهای بین المللی روبرو هستند.

بر اساس برآورد عفو بین‌الملل علاوه بر صدها زخمی و هزاران بازداشت شده، شمار کشته‌شدگان در اعتراضات در ایران به 208 نفر رسیده است.

دولت ایران تاکنون تعداد کشته شدگان در این اعتراضات را اعلام نکرده است، هر چند پیشتر برآورد عفو بین‌الملل را تکذیب کرد.

لیلا وثقی فرماندار شهرک قدس، غرب استان تهران نیز اعتراف کرد که شخصاً به پلیس دستور تیراندازی به سوی تظاهرکنندگان را داده بود. وی گفت: «سپاه در سرکوب تظاهرکنندگان فعال بوده است».

تظاهرات گسترده در ایران از دو هفته پیش با افزایش چشمگیر قیمت بنزین آغاز شد. طی 72 ساعت، تظاهرکنندگان عصبانی در شهرهای بزرگ و کوچک خواستار سرنگونی رژیم بودند که واکنش «سرکوب‌گرانه» و خونین نظام را در پی داشت و ده‌ها کشته، صدها زخمی و هزاران تن از معترضان نیز روانه زندان‌ها شدند.

به گفته شاهدان عینی و صحنه‌های ضبط شده ویدئویی، نیروهای امنیتی ایران مبادرت به شلیک گلوله جنگی به سوی تظاهرکنندگان بی‌دفاع کردند که عمدتا جوانان بیکار یا کم درآمد، بین 19 تا 26 سال بودند.

از سویی، یدالله جوانی رئیس دفتر سیاسی سپاه پاسداران تظاهرکنندگان ایرانی را «اراذل و اوباش» عنوان کرد.

جوانی عصر دوشنبه در سخنرانی خود در بیرجند افزود: «لشکر دشمن مثل زمان جنگ نیست که جای خاصی ساماندهی شود بلکه در هر جایی که زمینه فراهم است و اراذل و اوباش هستند و آمادگی دارند از طریق فضای مجازی شناسایی می‌کند و از طریق عوامل و عناصر، آنها را به یکدیگر وصل می‌کند تا آن روزی که بتواند در جامعه ما اغتشاش و منابع کشور را نابود کند».

این در حالی است که اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری ایران روز گذشته تاکید کرد: «شرایط کنونی جزو سخت‌ترین شرایط پس از انقلاب اسلامی است که به خاطر تحریم نفت ایران حتی کشورهای دوست ایران که روابط نزدیکی با جمهوری اسلامی دارند هم جرأت اینکه نفت ایران را خریداری کنند، ندارند».

روزنامه نیویورک تایمز نیز در گزارش روز یکشنبه خود با بیانی مشابه با اشاره به کشته‌شدن دست‌کم 180 تن در اعتراضات اخیر در ایران وقایع را «بدترین» ناآرامی در ایران طی چهار دهه گذشته عنوان کرد اما سازمان عفو بین‌الملل دوشنبه 2 دسامبر اعلام کرد، در جریان اعتراض‌های اخیر در ایران 208 نفر کشته شدند.

عفو بین‌الملل با نشر بیانیه‌ای نوشت، این آمار از براساس برخی منابع داخل ایران ارایه شده و احتمالاً آمار واقعی بالاتر از این باشد.