.
.
.

آیا فرماندار شهر قدس بازداشت شده است؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه ایران، شایعات مطرح شده درباره بازداشت لیلا واثقی، فرماندار شهر قدس را رد کرد و در نشست هفتگی با خبرنگاران، گفت که « بازداشت او صحت ندارد» اما استاندار تهران گفت که واثقی باید توضیحاتی در این‌باره ارائه کند.

پیش از این برخی رسانه‌ها احتمال بازداشت واثقی را در پی اظهاراتش درباره دستور شلیک به معترضان، مطرح کرده‌اند. لیلا واثقی پیش از این در یک مصاحبه ویدئویی با روزنامه ایران گفته بود که به ماموران فرمانداری شهر قدس دستور تیر داده و به آنها گفته هر که وارد ساختمان فرمانداری شد را مورد هدف قرار دهند.

لیلا واثقی به روزنامه ایران گفت: «یک تعدادی محدودی، حدود 5 نفر یا 6 نفر اینجا بیشتر نبودند. به جای اینکه جلوی در بایستند، وقتی دیدن که جمعیت با خشم اومدن، ترسیدند، اومدن سمت عقب‌تر، جلوی درب ساختمون اومدند و اونها درب رو شکوندند و داخل شدند. لباسشون رو همینجوری که می‌بینید باز کردند [و گفتند] اگر می‌تونی بزن. چون می‌دونستند نیروی انتظامی دستور شلیک رو بهشون از بالا ندادند ولی ما داده بودیم. من گفته بودم بهشون که هر کی از درب فرمانداری وارد شد داخل، بزنید.»

این اظهارات فرماندار شهر قدس با واکنش‌های انتقادی گسترده‌ای مواجه شده و سندی رسمی برای اثبات کشتار مردم معترض به افزایش 300 درصدی قیمت بنزین تلقی شد.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه اگر چه بازداشت لیلا واثقی را تکذیب کرد، ولی گفت: «اینکه چنین حرفی را زده را نمی‌دانم از مقام‌های مربوطه بپرسید.»

انوشیروان بندپی، استاندار تهران نیز کوشید از شدت و اهمیت اظهارات لیلا واثقی بکاهد و گفت: «منظور ایشان این بوده که هر کسی وارد فرمانداری شد با استفاده از ابزار فیزیکی با آنها مقابله کنند. در فرمانداری هیچگونه اسلحه‌ای وجود ندارد که بخواهند از آن استفاده کنند. ایشان به زودی توضیحاتی در این خصوص ارائه خواهند داد.»