.
.
.

لاریجانی: افزایش قیمت بنزین تصمیم دولت بود نه سران سه قوه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، روز یکشنبه اول دسامبر 2019 مسئولیت سهمیه‌بندی بنزین را متوجه دولت حسن روحانی کرد و گفت که با سران قوه تنها مشورت شده و توافق صورت گرفته میان سران تنها درباره شیوه مصرف درآمدهای ناشی از افزایش قیمت بنزین بوده نه خود افزایش قیمت.

ویدیویی از رئیس مجلس ایران منتشر شد که در این ویدیو او خطاب به خبرنگار یکی از رسانه‌های داخل این کشور درباره روند تصمیم‌گیری درباره افزایش قیمت بنزین گفت: «به این نکته توجه بفرمایید. دولت می‌توانست طبق قانون هدفمندی یارانه‌ها این کار را انجام بدهد، یعنی قانون به او گفته این کار را بکن، منتهی به دلیل شرایط و حساسیت‌ها اومد در اونجا مشورت کرد. این جنبه مشورتی‌اش بود ولی پیشنهاد پیشنهاد دولت است.»

او درباره آنچه سران سه قوه درباره آن توافق کرده‌اند، نیز توضیح داد: «اون قسمتی که سران تصمیم گرفتند، این بود که همه این منابع [را ] بدهند به مردم، چون قانون گفته 50 درصد آن را بدهید، این را تغییر دادیم، چون منابعش محدود بود.»

پیش از این رهبر ایران، از افزایش قیمت بنزین حمایت کرده و آن را تصمیم سران سه قوه دانسته و گفته بود: «سران قوا به پشتوانه کارشناسی تصمیمی برای کشور گرفته‌اند، باید به آن تصمیم عمل شود؛ این یک نکته. نکته دوم اینکه یقیناً بعضی از مردم از این تصمیم یا نگران یا ناراحت می‌شوند یا به ضرر ایشان است یا خیال می‌کنند به ضررشان است. به هر تقدیر ناراضی می‌شوند لکن‌ آتش زدن به فلان بانک این کار مردم نیست کار اشرار است؛ کار اشرار است این را باید توجه داشت.»

رهبر ایران همچنین از با ارسال یادداشتی به مجلس ایران، از نمایندگان خواسته بود با طرح افزایش قیمت بنزین مخالفت نکنند. محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس، در کانال تلگرامی‌اش نوشت: «دو روز پس از اجرای طرح افزایش قیمت بنزین و متعاقب بروز اعتراض‌های گسترده در سطح کشور و ارائه‌ی طرح‌هایی برای لغو یا تعدیل این طرح از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مقام رهبری در روز یکشنبه 26 آبان 98 صریحا حمایت خود را از این طرح اعلام کردند و با ارسال یادداشتی خطاب به رییس مجلس شورای اسلامی، نمایندگان را از مخالفت با آن برحذر داشتند.»

علی لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش با اذعان به برخورد خشونت‌آمیز با مردم معترض، فاش کرد که «در یکی از شهرها گفتند از تیربار هم استفاده شده است.»