.
.
.

نماینده مجلس ایران: 719 نقطه از کشور شاهد اعتراضات بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد جواد کولیوند، نماینده کرج، فردیس، اشتهارد و آسارا در مجلس ایران، فاش کرد که دامنه اعتراضات به گرانی بنزین به 719 از ایران رسیده است.

اگر چه قطع ارتباط اینترنت در مقطعی سبب کند شدن روند مخابره گزارش‌های مرتبط با اعتراضات سراسری در ایران شده بود ولی با اتصال مجدد آن روز به روز اخبار جدیدی درباره وسعت اعتراضات منتشر می‌شود.

پیش از این خبرگزاری ایسنا گزارش کرده بود که سرتیپ سالار آبنوش، فرمانده عملیات سازمان بسیج، اعتراض‌های اخیر در ایران را «جنگ جهانی تمام عیار» توصیف کرده که «یک دفعه کل کشور را فرا گرفت» و تاکید کرده که «فقط خدا ما را نجات داد.»

محمد جواد کولیوند، نماینده کرج، فردیس، اشتهارد و آسارا در مجلس ایران، فاش کرد که دامنه اعتراضات به گرانی بنزین به 719 از ایران رسیده است. او روز شنبه اول دسامبر 2019 در نشستی با خبرنگاران گفت: «در روز اول اعتراضات نسبت به گران شدن بنزین، در 719 نقطه از کشور شاهد شلوغی و اغتشاش بودیم.»

او همچنین فاش کرد که مجلس چند سال پیش با طرح افزایش قیمت بنزین موافقت کرده بوده ولی دولت حسن روحانی به دلیل در پیش بودن انتخابات ریاست‌جمهوری با آن مخالفت کرده بود. او در این‌باره گفت: «سال 94 در بررسی بودجه سال 95 مجلس تصمیمی در خصوص افزایش پلکانی و تک نرخی شدن انرژی گرفت ولی به دلیل در پیش بودن انتخابات، دولت با اجرای آن مخالفت کرد و همین باعث شد در سال 95 و 96 قیمت انرژی افزایش پیدا نکند.»

اعتراضات سراسری مردم ایران به افزایش 300 درصدی قیمت #بنزین که به شدت از سوی نهادهای امنیتی و دولتی سرکوب شد، یکی از خونبارترین اعتراضات مردمی تاریخ ایران توصیف شده و هنوز هیچ اطلاع دقیقی از تعداد افرادی که در این اعتراضات جان باختند، در دست نیست.

سازمان عفو بین‌الملل آخرین بار تعداد کشته‌شدگان را 161 نفر اعلام کرد ولی از مردم ایران خواست این سازمان را در «حقیقت‌یابی و دادخواهی» یاری کرده و «اطلاعات و اسناد مرتبط با جان‌باختگان و بازداشت شدگان اعتراضات» اخیر را برای این سازمان بفرستند.