.
.
.

فعالان کرد در نامه‌ای به سران سه قوه خواهان آزادی بازداشت‌شدگان حوادث آبان ماه شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روز یک‌شنبه ۱ دسامبر جمعی از فعالان سیاسی، مدنی، حقوق بشری و رسانه‌ای مناطق کردنشین ایران در نامه‌ایی به سران سه قوه مجریه، مقننه و قضاییه خواهان آزادی بازداشت شدگان حوادث آبان ماه شدند.

در این نامه که به امضای هفتاد نفر از فعالان کرد رسیده و نسخه‌ای از آن در اختیار بخش فارسی العربیه قرار گرفت این افراد خواستار پاسخگویی به مطالبات مردم شدند.

در بخش‌هایی از این نامه آمده است: «حق اعتراض و تجمع مدنی و مسالمت آمیز از حقوق ابتدایی شهروندان است که در کنوانسیون‌های مدنی و حقوقی بین‌المللی جمهوری اسلامی به آن متعهد شده است. افزون بر این حق اعتراض در قانون اساسی به رسمیت شناخته شده و نادیده گرفتن این حق جفایی آشکار است.»

در ادامه، فعالان کرد با مخاطب قرار دادن روسای سه قوه خاطر نشان کردند، «پاسخگویی به خواست و مطالبات انسانی و قانونی شهروندان از مولفه‌های یک نظام دموکراتیک است که نشان از بلوغ و عقلانیت در آن نظام است.چشم پوشی بر حقوق و مطالبات ملت خسران بزرگی به همراه دارد که عمیق تر شدن شکاف ملت و دولت از نتایج آن است.»

در پایان این مجموعه از فعالان سیاسی، مدنی، حقوق بشری و رسانه‌ای خواهان تشکیل یک کمیته ی حقیقت یاب برای شناسایی آمران و عاملان این کشتار شدند.

متن نامه بدین شرح است:

به روسای قوای مجریه، مقننه و قضاییه
حوادث ۲۵ آبان ماه و روزهای پس از آن که تعدادی از هموطنان جان باختند، هر وجدان بیداری را سخت آزرد. در همین حال عده‌ی زیادی هم زخمی و مجروح و هزاران نفر هم بازداشت شدند.

حق اعتراض و تجمع مدنی و مسالمت آمیز از حقوق ابتدایی شهروندان است که در کنوانسیون های مدنی و حقوقی بین المللی جمهوری اسلامی به آن متعهد شده است.افزون بر این حق اعتراض در قانون اساسی به رسمیت شناخته شده و نادیده گرفتن این حق جفایی آشکار است.

روسای محترم سه قوه، پاسخگویی به خواست و مطالبات انسانی و قانونی شهروندان از مولفه‌های یک نظام دموکراتیک است که نشان از بلوغ و عقلانیت در آن نظام است. چشم پوشی بر حقوق و مطالبات ملت خسران بزرگی به همراه دارد که عمیق تر شدن شکاف ملت و دولت از نتایج آن است.

اکنون که تعدادی از هموطنان ما در بازداشت هستند، خانواده‌های زیادی نگران و چشم به راه عزیزان خود هستند. مصرانه از مسئولان سه قوه می‌خواهیم زمینه‌ی آزادی بازداشت شدگان فراهم شود و حق تجمع و اعتراض مردم هم مورد پذیرش قرار گیرد. به خانواده جان باختگان تسلیت گفته و در غم آنان شریک هستیم و امیدواریم با تشکیل یک کمیته‌ی حقیقت یاب آمران و عاملان این کشتار مشخص شوند.

۱- اسماعیل مفتی زاده ۲-حسن امینی ۳-سعید نجاری(ئاسو) ۴- حاصل داسه ۵- خالد توکلی ۶-عبدالعزیز مولودی ۷-رحیم فرهمند ۸-سیاوش حیاتی ۹- محسن رضوی ۱۰- اجلال قوامی ۱۱-هاشم حسین پناهی ۱۲- رئوف کریمی ۱۳-مسعود کردپور ۱۴-احسان نیک پی ۱۵-کامبیز ابراهیم زاده ۱۶-باقر پیری ۱۷- محمد قربانی ۱۸-هیرو پیاده ۱۹- امید مصطفی پور ۲۰-هاشم شیخ احمدی ۲۱- علی والایی ۲۲-جمال دانشمند ۲۳-ماهپاره امینی ۲۴-ابراهیم حسنی ۲۵- صدیق رستمی ۲۶-موسی امیدی ۲۷-صلاح الدین پزشکی ۲۸-آکام امینی ۲۹- احمد حبیبی ۳۰-کمال شریف گیلانی ۳۱-کمال شریف گیلانی ۳۲-هاشم حسامی ۳۳- شورش عزیزی ۳۴- افشین ژولیده ۳۵- کاوه ساعد پناه ۳۶-کریم علیزاده ۳۷-بیژن رحمانی ۳۸-فواد ساوان ۳۹-رشید ناصر زاده ۴۰-سید اسماعیل سید محمودیان ۴۱-امیر پیاده ۴۲- ناصر وحیدی ۴۳-امیر وحیدی ۴۴-یوسف حاجی خوش ۴۵-حمزه معروف پور ۴۶-سید محمد محمدی ۴۷- حسن کریمی ۴۸-وریا قادری ۴۹- هیوا زکریایی ۵۰- شاهو مکریانی ۵۱-ایرج عبادی ۵۲- فریدون بهمنی ۵۳- دیاکو علیخانی ۵۴- گلاله وطنی ۵۵- سیران شیخ الاسلامی ۵۶- هیمن محمدیانی ۵۷- احمد گل نسب ۵۸- بهرام نمازی ۵۹- شیما رحیمی ۶۰- صادق وزیری ۶۱- وریا قادریان ۶۲-رشید ایلخانی زاده ۶۳- علی حسین زاده ۶۴- مختار رسولی ۶۵- سونیا محمدزاده ۶۶- مستوره اسدی کرمانشاهی ۶۷- احمد زینی وند ۶۸- امید کاکی ۶۹- علی زنگنه ۷۰- محمد بداغی