برآوردی تازه: 161 کشته در اعتراض‌های اخیر ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه در حساب کاربری توئیتر خود نوشت براساس گزارش‌های موثق دریافت شده، شمار کشته‌شدگان در اعتراضات اخیر ایران به 161 نفر رسیده است و احتمال می‌رود شمار واقعی بسی بیشتر باشد.

اعلام این آمار درپی بیانیه پیشین سازمان عفو بین‌الملل در این خصوص صورت می‌گیرد. در آن بیانیه شمار کشته‌شدگان تظاهرات فراگیر که از 15 نوامبر آغاز و در بیشتر استان‌های ایران برای مدت پنج روز در اعتراض به افزایش بی‌سابقه بهای سوخت ادامه یافت، بیش از 140 نفر برآورد شده بود.

در گزارش قبلی این سازمان آمده است که معترضان در ایران به ضرب گلوله شلیک شده از پشت بام‌ها و هلیکوپترها کشته شده و با باتوم و چماق مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. عفو بین‌الملل در ویدیویی که سحرگاه سه‌شنبه در حساب کاربری توییتر خود منتشر کرد، برخی صحنه‌های تکان‌دهنده را نشان داد که چگونه معترضان سرازیر شده به خیابان‌ها برای اعتراض به افزایش چشمگیر قیمت بنزین، تحت پیگرد و ضرب و شتم قرار گرفتند.

در ادامه توئیت عفو بین‌الملل با تاکید بر مسجل بودن قتل بیش از 140نفر از معترضان یادآور شد: «شماری از اجساد کشته‌شدگان و همچنین زخمی‌ها از بیمارستان‌ها بیرون برده شده است.»

بی‌رحمی در برخورد با تظاهرات

فیلیپ لوتر از کارکنان عفو بین‌الملل و مدیر تحقیقات خاورمیانه و شمال آفریقا گفت: «افزایش شمار تلفات، یک علامت هشداردهنده است که نشانگر بیرحمی و سنگدلی در برخورد با تظاهرات مسالمت‌آمیر می‌باشد.»

از سوی دیگر، سازمان دیدبان حقوق بشر روز چهارشنبه تأکید كرد كه مسئولان نظام، عمداً شمار كشته‌ها و بازداشت‌شدگان در جریان تظاهرات را «پنهان» می‌کنند.

این در حالی است که سازمان «مجاهدین خلق» روز سه‌شنبه اعلام كرد، تعداد كشته‌شدگان اعتراضات اخیر ایران، متجاوزاز 450 نفر است.

حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، سه‌شنبه گذشته اعلام کرده بود تا کنون 7هزار نفر از معترضان دستگیر شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید