گزارشگران بدون‌مرز تهدیدات سفیر ایران در لندن علیه روزنامه‌نگاران را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

گزارشگران بدون مرز حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در بریتانیا را به دلیل انتقال تهدیدات سرویس‌های اطلاعاتی ایران علیه خبرنگاران ایرانی خارج از کشور و خانواده‌های آنها در ایران را محکوم کرد.

این سازمان در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه 26 نوامبر منتشر شد گفته است: «از زمانی که حمید بعیدی‌نژاد، مدیر سابق امور سیاسی و امنیت بین‌المللی در وزارت امور خارجه ایران به عنوان سفیر در لندن منصوب شد، از طریق حساب کاربری توییتر خود مبادرت به تهدید رسانه‌ها و روزنامه نگاران می‌کند».

در ادامه این بیانیه آمده است: «سفیر که از مصونیت دیپلماتیک برخوردار است این تهدیدها را فقط به زبان فارسی مطرح می‌سازد که در واقع تکرار همان اتهامات عنوان شده از سوی سرویس‌های اطلاعاتی ایران بوده و با همان لحن نیز روزنامه نگاران را مخاطب ساخته و آنها را عوامل مزدور سرویس‌های خارجی قلمداد می‌کند که از سوی دشمنان کشور تحریک می‌شوند».

به گزارش سازمان خبرنگاران بدون مرز، روزنامه‌نگاران شاغل در رسانه‌های فارسی زبان در خارج از ایران، مانند تلویزیون ایران اینتردنشنال، صدای آمریکا ،رادیو فردا، بی‌بی‌سی فارسی و من وتو، از سوی سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی ایران مورد تهدید واقع شده‌اند.

براساس آمار سازمان گزارشگران بدون مرز مستقر در پاریس، ایران در رتبه 170 از 180 کشورهای جهان در فهرست شاخص آزادی مطبوعات جهانی سال 2019 قرار دارد.

از سوی دیگر سندیکای روزنامه نگاران انگلستان ، در بیانیه ای ، روز سه شنبه 26نوامبر، تهدید کارمندان دو کانال ایران اینترنشنال و بی بی سی فارسی را محکوم کرد و از دولت ایران خواست تا آزار و اذیت روزنامه نگاران ایرانی را متوقف سازد.

این سازمان در ادامه بیانیه‌اش با اشاره به احضار بستگان برخی روزنامه‌نگاران ایران اینترنشنال، نوشت: «به آنها گفته شد که در صورت عدم استعفا از کانال ایران اینترنشنال، کارمندان این کانال در معرض خطر بازگشت اجباری از بریتانیا به ایران خواهند بود».

این در حالی است که قوه قضائیه ایران، روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای ممنوعیت همکاری با کارکنان کانال ایران اینترنشنال را به دلیل پوشش خبری کانال مزبور از اعتراضات اخیر در ایران اعلام داشت.

این کانال نیز متقابلا اعتراض خود را نسبت به آزار و اذیت خانواده‌های برخی از کارمندانش در روزهای اخیر اعلام کرده و در بیانیه‌ای خاطرنشان ساخت روز سه‌شنبه، شکایتی علیه دولت ایران را به نهادهای بین‌المللی خواهد فرستاد.

ایران اینترنشنال در ادامه بیانیه اعلام کرد، شکایت مشابهی را به پارازیت اندازی روی فرکانس‌های این شبکه در پخش ماهواره‌ای، مطرح کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید