وزیر خارجه ایران در مورد مشکلات مهاجرین افغان با اعضای طالبان گفت‌وگو می‌کند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ملا عبدالغنی برادر مسئول دفتر سیاسى گروه طالبان در قطر با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در تهران دیدار کرده و اعلام شد که آنها روی موضوعاتی چون، مشکلات مهاجرین افغان مقیم ایران گفت‌وگو کردند.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر طالبان در قطر در صفحه توییترش نوشت، ملا عبدالغنی برادر مسئول دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر و هیات همراه وى به تهران سفر کرده و با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در مورد مذاکرات صلح و مشکلات مهاجرین افغان مقیم در ایران بحث کرده‌اند.

Advertisement

«ایران به گروه طالبان مشروعیت می‌بخشد؟»

قبل از این برخی مقام‌های حکومت افغانستان از دیدارها و گفت‌وگوهای برخی کشورها با اعضای طالبان انتقاد کرده و گفته بودند، این اقدام باعث مشروعیت بخشیدن به این گروه می‌شود.

چندی قبل، همزمان با سفر یک هیات گروه طالبان به ایران، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، میزبانی کشورها از طالبان را «خلاف اصول و قوانین جهانی» خواند. صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در صفحه فیسبوک نوشته بود: «اصول و حقوق همسایگی می‌طلبد تا کشورهای همسایه تنها از تلاش‌های دولت مشروع افغانستان پشتیبانی کنند».

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در ادامه نوشته بود: «انتظار ما از کشورهای همسایه این نیست که از یک گروه هراس‌افگن که هنوز هم دست‌هایشان به خون افغان‌های بی‌گناه سرخ است و به ویرانی افغانستان می‌اندیشند، میزبانی کنند».

صدیقی افزود: «به باور ما، میزبانی از چنین گروهی خلاف تمام اصول و روابط میان کشورهاست، به ویژه برای حکومت افغانستان که همیشه خواهان روابط حسنه و نیک با همسایه‌های خود می‌باشد».

اعتراف فرماندهان طالبان از حمایت ایران از آنان

حدود هشت ماه قبل ملا شیرمحمد، یکی از سرگروهان سابق طالبان در ولایت فاریاب در شمال افغانستان هنگامی که به روند صلح پیوست اعتراف کرد: «طالبان مستقل نیستند و از سوی ایرانیها، پاکستانی‌ها و چیچینی‌ها فرماندهی می‌شوند».

همچنان، ملا عبدالغفار طوفان یکی از فرماندهان ارشد طالبان در ولایت بادغیس در غرب افغانستان که در ماه اوت 2018 به دولت پیوست گفت، کشورهای ایران، روسیه و چین افرادش را حمایت مالی و نظامی می‌کردند. ملا عبدالغفار طوفان با 50 تن از افرادش در ولایت بادغیس افغانستان به روند صلح پیوستند. این فرمانده ارشد طالبان گفت: «ایران، روسیه و چین این سه کشور به ما کمک می‌فرستند و از داخل هر ولایت هم مثل این سه کشوری که نام گرفتم همین قسم فیودال‌های است که برای طالبان مرمی، مهمات کمک می‌کنند و همین است که می‌گویند افغانستان جور نمی‌شود».

«ایران برای گروه طالبان سلاح و مهمات فراهم می‌کند»

قابل ذکر است که ایران متهم است به حمایت مالی و تسلحاتی گروه‌های «تروریستی» به شمول گروه طالبان در افغانستان. بارها از نزد جنگجویان گروه طالبان اسلحه‌های ساخت ایران بدست آمده است.

در ماه مه 2018 طالبان به ولایت فراه افغانستان به صورت گروهی حمله کرده و برای ساعت‌ها با نیروهای امنیتی و دفاعی افغان جنگیدند، سربازان افغان حمله طالبان را به عقب زدند و دست‌کم 300 طالب کشته و ده‌ها تن دیگر آنان دستگیر شدند، پس از آن، فرمانده پولیس فراه در یک نشست خبری اعلام کرد، سلاح‌های که از نزد جنگجویان طالبان بدست ما افتاده ساخت ایران اند.

فضل احمد شیرزاد فرمانده پولیس فراه در این نشست گفت، ایران با تمویل و تجهیز کردن گروه طالبان تلاش دارد ناامنی‌ها در این ولایت را بیشتر سازد. او گفت: «ایران، با تمویل و تجهیز کردن گروه طالبان در فراه مستقم در ناامنی‌های این ولایت دست دارد، زیرا ولایت فراه برای این کشور از اهمیت زیاد برخوردار است».

برخی از مقام‌های دیگر افغان نیز در گذشته دولت ایران را به همکاری و حمایت از گروه طالبان متهم کرده بودند. اما مقام‌های ایرانی همواره چنین اتهامات را رد کرده‌اند.

همچنان وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) به تازگی در گزارشی نوشت، دولت ایران طالبان را در افغانستان حمایت مالی، نظامی و آموزشی می‌کند. پنتاگون در گزارش‌اش تایید کرد که دولت ایران پول، آموزش و اسلحه در دسترس طالبان قرار می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید