وزیر کشور ایران: صدها بانک و مرکز دولتی در تظاهرات به آتش کشیده شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران روز چهارشنبه 27 نوامبر گفت 731 بانک، 140 مکان دولتی، 9 مکان مذهبی، 70 پمپ بنزین و گاز، 307 خودرو و 1078 موتورسیکلت در جریان این اعتراضات آتش زده شده است.

وزیر کشور ایران افزود: «بیش از 50 مورد پایگاه و پاسگاه نظامی مورد حمله قرار گرفت» ولی هیچ توضیحی در مورد مکان حملات نداد.

کانال خبری العالم (وابسته به جمهوری اسلامی) به نقل از وی گفت: «رئیس‌جمهور بعضی شب‌ها پنج بار حتی در صبح زود تماس می‌گرفت و تاکید می‌کرد که خویشتن‌داری شود.

وی افزود: «با گسترش اغتشاش‌ها مجبور شدیم اینترنت را به‌صورت مقطعی و موضعی قطع کنیم. دستور دادیم اول محدود سازی شد و بعد نتیجه گرفتیم که باید مسدود سازی شود‌».

این آژانس به نقل از وزیر گفته است که پس از اعلام افزایش قیمت بنزین، 200 هزار نفر در اعتراضاتی که از 15 نوامبر در سراسر کشور آغاز شد، شرکت کردند.

سازمان عفو بین الملل مستقر در لندن روز دوشنبه اعلام كرد کشته شدن 143 نفر را در جریان این اعتراضات ثبت كرده که وخیم ترین تنش ضددولتی در ایران بعد از سرکوب تظاهرات «جنبش سبز» در اعتراض به تقلب در انتخابات در سال 2009 به شمار می آید.

روز سه‌شنبه سازمان مجاهدین خلق در توییتر اعلام داشت، تعداد کشته شدگان در اعتراض‌های اخیر ایران از 450 نفر فراتر رفته است.

این در حالی است ایران ضمن رد شمار کشته شدگان اعلام شده توسط عفو بین الملل تاکید دارد شماری از افراد از جمله نیروهای امنیتی کشته و بیش از هزار نفر دستگیر شدند.

مرکز حقوق بشر ایران مستقر نیویورک تاکید دارد تعداد بازداشت شدگان می‌تواند نزدیک به 4000 نفر باشد، در حالی که مجاهدین خلق تاکیده کرد، تاکنون 7000 معترض در ایران دستگیر شده اند.

معترضین از رهبران بلندپایه این کشور خواستند که استعفا دهند. این در حالی که دولت ایران مسئولیت اعتراض‌ها را برگردن باصطلاح «اراذل و اوباش» مرتبط با تبعیدیان در خارج از کشور، به ویژه تبعیدیان مقیم واشنگتن انداخته است.

این اعتراضات در حالی صورت گرفت که تحریم‌های جدید آمریکا علیه تهران در سال جاری تقریباً تمام صادرات نفت ایران را متوقف کرد و همزمان با اعتراض‌های مردمی در عراق و لبنان علیه دولت‌های این دو کشور برپا شد که در بردارنده گروه‌های مسلح طرفدار ایران هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید