اذعان علی خامنه‌ای به گسترده و خطرناک بودن اعتراض‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی خامنه‌ای رهبر ایران چهارشنبه با توطئه خواندن جنبش اخیر مردم ایران اذعان داشت که اعتراض‌های اخیر «گسترده و خطرناک» بوده و به شکلی چزیی شکست خورده است.

رسانه‌های ایران به نقل از خامنه‌ای اعلام کردند: «نیروی انتظامی، بسیج و سپاه وارد میدان شدند و در مواجهه‌ سخت، کار و وظیفه‌ خود را انجام دادند لکن کاری که ملت در این یک هفته‌ قبل کردند، از هر حرکت میدانی بالاتر و مهم‌تر بود».

وی افزود: «حرکت تخریب، شرارت و آدمکشی که به‌ واسطه‌ قضیه‌ بنزین فکر کردند فرصت پیدا شده و لشکر خود را وارد کردند این حرکت به‌وسیله‌ مردم نابود شد».

او گفت: «این‌همه پول خرج آن شده بود و زحمت کشیده بودند که بتوانند در یک بزنگاهی این حرکت را انجام دهند، ولی این حرکت به‌وسیله‌ مردم نابود شد».

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران روز چهارشنبه 27 نوامبر گفت 731 بانک، 140 مکان دولتی، 9 مکان مذهبی، 70 پمپ بنزین و گاز، 307 خودرو و 1078 موتورسیکلت در جریان این اعتراضات آتش زده شده است.

وزیر کشور ایران افزود: «بیش از 50 مورد پایگاه و پاسگاه نظامی مورد حمله قرار گرفت» ولی هیچ توضیحی در مورد مکان حملات نداد.

کانال خبری العالم (وابسته به جمهوری اسلامی) به نقل از وی گفت: «رئیس‌جمهور بعضی شب‌ها پنج بار حتی در صبح زود تماس می‌گرفت و تاکید می‌کرد که خویشتن‌داری شود.

رسانه‌ها به نقل از وزیر کشور تصریح کردند که پس از اعلام افزایش قیمت بنزین، 200 هزار نفر در اعتراضاتی که از 15 نوامبر در سراسر کشور آغاز شد، شرکت کردند.

سازمان عفو بین الملل مستقر در لندن روز دوشنبه اعلام كرد کشته شدن 143 نفر را در جریان این اعتراضات ثبت كرده که وخیم ترین تنش ضددولتی در ایران بعد از سرکوب تظاهرات «جنبش سبز» در اعتراض به تقلب در انتخابات در سال 2009 به شمار می آید.

این در حالی است ایران ضمن رد شمار کشته شدگان اعلام شده توسط عفو بین الملل تاکید دارد شماری از افراد از جمله نیروهای امنیتی کشته و بیش از هزار نفر دستگیر شدند.

از سوی دیگر، حسین نجفی حسینی عضو کمیسیون امنیت و سیاست خارجی مجلس چهارشنبه گفته بود بیش از 7 هزار نفر در جریان ایناعتراض ها دستگیر شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید