«رژیم ایران در اهواز و پیرامون دست به اعدام‌های صحرایی زده است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

«العربیه.نت» به اطلاعاتی دست یافته که نشان می‌دهد نیروهای امنیتی و سپاه پاسداران اقدام به اعدام صحرایی تعدادی از جوانان معترض در اهواز و شهرهای پیرامون کرده‌اند. کنترل این شهرها در روزهای آغازین اعتراضات سراسری به افزایش 300 درصدی قیمت #بنزین به دست مردم معترض افتاد ولی پس از گذشت چند روز و سکوت خبری ناشی از قطعی اینترنت، ایران با سرکوب شدید و خونبار معترضان، تعدادی از آنها را کشته و کنترل شهرها را بازپس گرفت.

منابع خبری «العربیه.نت» گزارش کردند که مردم تعدادی از شهرک‌ها و مناطق پیرامون اهواز که اکثرا عرب هستند کنترل مناطق خود را در روز شنبه 16 نوامبر به دست گرفته و تا روز جمعه 22 نوامبر این مناطق را در اختیار داشتند ولی پس از آن ایران اقدام به استفاده از نیروهای نظامی و هلی‌برد در شهرهای ماهشهر (معشور) و شادگان (فلاحیه) کرده و این دو شهر را از معترضان بازپس گرفت.

اعدام صحرایی معترضان

تعدادی از فعالان عرب به «العربیه.نت» گفتند که نیروهای دولتی اقدام به محاصره تعدادی از جوانان معترض شادگان (فلاحیه) کردند ولی آنها برای فرار از این محاصره وارد تالاب نزدیک شهر شدند اما نیروهای دولتی به سوی آنها آتش گشوده و در «عملیاتی انتقامی» در واکنش به مرگ دو نیروی امنیتی و زخمی شدن فرمانده سپاه این شهر، همه این افراد را کشتند.

به گفته این فعالان «در ماهشهر (معشور) نیز 24 نفر از مردم معترض در درگیری‌های خونباری که میان آنها و نیروهای امنیتی رخ داد، جان باختند و نیروهای بسیج و دیگر نیروهای امنیتی در واکنش به مرگ سروان رضا صیادی از نیروهای ویژه، با جوانانی که مسیر منتهی به پتروشیمی ماهشهر، که تنها منبع صادرات غیرنفتی فعلی ایران است، را بسته بودند، درگیر شده و تعداد قابل توجهی از آنها را کشتند.»

آنها افزودند «جوانان ماهشهر (معشور) و شهرک‌های پیرامون سال‌هاست به تبعیض در استخدام‌های این شرکت و استخدام مدیران، پیمانکاران و کارگران غیربومی و محروم کردن جوانان بومی بیکار، اعتراض داشتند.»

بستن جاده پروشیمی ماهشهر
بستن جاده پروشیمی ماهشهر

براساس گزارش‌ها نیروی دریایی سپاه که در بندر ماهشهر مستقر است با همراهی نیروهای لشکر 7 زرهی که با استفاده از تانک اقدام به محاصره این شهر کرد و در سرکوب مردم معترض مشارکت داشتند.

اهواز: شلیک تیر مستقیم و گاز اشک‌آور

در اهواز نیز نیروهای دولتی اقدام به سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز مردمی که در شب‌های اول و دوم اعتراضات در مرکز شهر تجمع کرده بودند، کردند. نیروهای امنیتی اقدام به شلیک گلوله‌های جنگی و گاز اشک‌آور به سوی معترضان کرده و تعدادی از آنها از جمله زنان و کودکان را باتوم کتک زدند. در پی این اتفاقات گروهی از مردم در برخی مناطق شهر تحصن کرده و راه‌ را بر روی نیروهای دولتی بستند.

گزارشگران محلی می‌گویند که مردم اقدام به پرتاب سنگ، بستن راه‌ها، آتش زدن لاستک و سطل‌های زباله کردند. تعدادی از مردم نیز کنترل مناطق کوت عبدالله، زویه، زرگان، ملاشیه، دائره (لشکر آباد)، مندلی و شیبان را در اختیار گرفتند.‌

مردم شهر اهواز همچنین درب منازل خود را به روی معترضات گشوده و آب، غذا و دارو در اختیار آنها قرار داده و تعدادی از آنها را نیز در منازل خود پناه دادند.

ویدئوهایی که فعالان عرب در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند، نشان می‎‌دهد مردم این منطقه محروم شعارهایی با مفاهیم انقلابی به زبان عربی از جمله «خون و جان ما فدای اهواز باد»، «زندگی آبرومندانه می‌خواهیم»، «خواهان حق تعیین سرنوشت خود هستیم» و «زندانی سیاسی آزاد باید گردد» سردادند.

به گفته فعالان «در شهر اهواز 5 تن از معترضان کشته شدند. گزارش‌ها حاکی از کشته شدن 4 معترض در خرمشهر (محمره) و 2 نفر در آبادان (عبادان) است. تعداد پرشمار اما نامشخصی از معترضان نیز بازداشت شده‌اند به نحوی که بر اساس گزارش‌ها مراکز بازداشت و نگهداری بیش از ظرفیت خود پر شده‌اند.»

آتش زدن بانک‌ها و مراکز بسیج

از اهواز گزارش شده که نیروهای بسیج این شهر اقدام به آتش زدن بانک‌ها و خوردوهای شخصی دیگر شهروندان کرده تا این اتهام را متوجه معترضان کرده و سرکوب آنها را توجیه کنند.

منابع «العربیه.نت» در اهواز گزارش کردند که ساختمان صدا و سیما در بلوار گلستان اهواز با نگرانی از اشغال توسط معترضان، درب‌های خود را بسته و با اعلام تعطیلی، کارمندان خود را به مدت 3 روز به خانه فرستاد.

قطعی اینترنت در اهواز سبب شد که هماهنگی‌ها میان معترضان به سختی صورت گیرد و پراکندگی آنها را در پی داشته و کنترل آنها بر مناطقی که از دست نیروهای دولتی خارج کرده‌اند را دشوار و گاه ناممکن کند. نیروهای امنیتی توانستند با قطع مسیرهای ارتباطی، این مناطق را یکی پس از دیگری از دست مردم بازپس گیرند.

با این حال در روزهای اول اعتراضات اهواز شاهد درگیری خیابانی بین مردم و نیروهای دولتی شده و در روزهای بعد به شکل تعقیب و گریز ادامه یافته و هنوز در برخی مناطق این شهر ادامه دارد. فعالان عرب می‌گویند که دولت همه نوع تجهیزات و نیروهای امنیتی و نظامی خود را وارد اهواز و شهرهای پیرامون کرده و این منطقه را به یک منطقه نظامی مبدل کرده است و از تمامی انواع اسلحه بر علیه مردم استفاده کرد؛ موضوعی جان باختن بیش از 70 شهروند و بازداشت بیش از هزار نفر از جمله تعدادی زن و کودک را در پی داشت.

نیروهای سپاه از روز اول اعتراضات از پهپادهای بدون سرنشین برای تصویربرداری، ثبت، شناسایی و تعقیب معترضان استفاده کرده و براساس تصاویر ضبط شده اقدام به بازداشت شهروندان کرد. نیروهای امنیتی نیز با حضور چشمگیر، پرشمار و مستمر در مناطق مختلف اهواز باعث ترس و رعب مردم و به ویژه در مناطق حساس اهواز شدند.

هفته گذشته خبر رسید که یک شهروند معترض زیر شکنجه جان باخته است. این فرد حمید حمد الشیخانی، شهروند 35 ساله اهل منطقه الکوره در جنوب اهواز است که هفته گذشته در اعتراضات این شهر بازداشت و روز شنبه جسدش تحویل خانواده‌اش شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید