مجلس ایران: هفت هزار تن از معترضان دستگیر شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران روز سه‌شنبه گفت که جهات ذی ربط تاکنون 7000 معترض را دستگیر کرده‌اند.

به گزارش روز سه‌شنبه خبرگزاری فارس، سرتیپ رهام بخش حبیبی، فرمانده نیروهای شهربانی ایران در استان فارس تاکید کرد 15 تن از عناصر اصلی دست‌اندرکار به بیان وی «اغتشاشات» در شیراز دستگیر شدند.

حسین سلامی رئیس سپاه پاسداران ایران روز دوشنبه، اعتراضات سرتاسری در اکثر استان‌های ایران در 15 نوامبر علیه افزایش بی‌سابقه قیمت سوخت توسط دولت را «جنگ» توصیف کرده و تهدید کرد: «ما هیچ کاری را بی پاسخ نمی‌گذاریم و با همه تسویه حساب می‌کنیم، روز و کیفیت آن را ما مشخص می‌کنیم. ما از نسل همان مردان و زنانی هستیم که راه را بر دشمنان بسته‌ایم».

وی افزود، جنگی که در خیابان‌های ما آغاز شد، یک سناریو کامل جهانی بود.

این موضعگیری‌ها در حالی است که طبق گفته سایت‌های اپوزسیون ایران، وزارت اطلاعات و نیروهای انتظامی، شمار زیادی از شهروندان معترض را دستگیر کردند.

سپاه پاسداران در چند روز گذشته خبر از دستگیری 100 نفر از به اصطلاح «سرشاخه های اعتراض‌ها» داد، در حالی که کمپین حقوق بشر ایران تعداد بازداشت شدگان را حدود 4000 نفر برآورد کرده است.

سازمان عفو بین‌الملل روز دوشنبه شب اعلام كرد كه در اعتراضاتی كه به دنبال افزایش بهای سوخت در 15 نوامبر صورت گرفت، دست‌كم 143 تظاهركننده كشته شدند. این سازمان مستقر در لندن با اشاره به اینکه یک نفر بر اثر استنشاق گاز اشک‌آور و یک نفر دیگر در اثر ضرب‌و شتم جان باختند، گفت: «براساس گزارش‌های معتبر تعداد کشته‌ها حداقل 143 نفر است. تقریباً همه کشته‌ها ناشی از استفاده از سلاح گرم بوده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size