تیراندازی از پشت بام و ضربات چماق... علت قتل ده‌ها تن در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

براساس گزارش سازمان عفو بین الملل، ده‌ها معترض در ایران با شلیک از پشت بام‌ها و بالگردها و تعقیب آنها در جاده‌ها به ضرب باتوم و چماق، جان باختند.

در ویدیویی که سحرگاه سه‌شنبه در حساب کاربری توییتر این سازمان منتشر شد، برخی صحنه‌های تکان دهنده مشاهده شد که چگونه معترضین در اعتراض به افزایش چشمگیر قیمت بنزین به خیابان‌ها ریخته بودند، هدف پی‌گرد قرار گرفتند.

عفو بین‌الملل همچنین براساس گزارش‌های مستند، کشته شدن بیش از 140 نفر از معترضین و بیرون کشیدن برخی از اجساد و زخمی‌ها از بیمارستان‌ها را مورد تائید قرار داد.

400 کشته

شاهین قبادی سخنگوی سازمان مجاهدین خلق ایران، عصر دوشنبه در توییتر نوشت، شمار کشته شدگان معترض در ایران به 400 نفر رسیده اما تعداد واقعی آنها بیشتر از این عدد است.

براساس آمار سازمان عفو بین‌الملل، حداقل 143 تظاهرکننده در سراسر ایران در جریان اعتراض‌ها در پی افزایش بهای حامل‌های انرژی در 15 نوامبر کشته شدند. این سازمان با اشاره به اینکه تقریبا تمامی کشته شدگان به ضرب گلوله از پای در آمده اند، افزود یک نفر بر اثر استنشاق گاز اشک‌آور و یک نفر دیگر پس از ضرب و شتم به قتل رسیدند.

در ادامه اطلاعیه بیانیه عفو بین الملل آمده است: «تحقیقات همچنان ادامه دارد و ما بر این باوریم که تعداد کشته‌ها بسیار بیشتر است». این سازمان از جامعه جهانی خواست تا این خونریزی‌ها را محکوم کنند.

فیلیپ لوتر، رئیس پژوهش‌های خاورمیانه این سازمان تاکید کرد، این قتل‌ها باید با قوی‌ترین عبارات ممکن محکوم شده و رویدادها به همان شکل که هستند، توصیف شوند که همان کاربرد غیر قابل توجیه قدرت برای در هم کوبیدن مخالفان است. وی گفت: «پاسخ محتاطانه جامعه بین‌المللی به قتل غیرقانونی معترضین به هیچ وجه کافی نیست».

در بیانیه عفو بین‌الملل آمده است: «فیلم‌های تایید شده نشان می‌دهد که نیروهای امنیتی عمدا معترضین غیر مسلح را از مسافت کم هدف قرار داده و در بعضی موارد مبادرت به شلیک گلوله به سمت تظاهرات کنندگان درحال فرار کردند. در این فیلم‌ها دیده می‌شود نیروهای امنیتی از پشت بام‌ها شلیک کرده‌اند و این حملات از سوی نیروهای انتظامی، سپاه، بسیج و دیگران انجام شده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید