ترور «جعبه سیاه» در ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بعد از ادعای کنش‌گران ایرانی در نیمه ماه نوامبر علیه مقامات تهران در مورد دست داشتن در ترور شخصی موسوم به مسعود مولوی عنصر جدا شده از رژیم، با استناد به ویدئوهای نشر یافته در سایت‌های ترکیه در لحظه ترور او، پلیس ترکیه گفته است که تحقیقات همچنان ادامه دارد ولی آنها در حال حاضر هیچ اطلاعی درباره پیشینه مولوی ندارند.

فیلم های ارسال شده توسط وب سایت‌های ترکیه نشان می‌دهد، فردی مبادرت به شلیک چندین گلوله به سوی مولوی نمود که درحال قدم زدن در محله شیشلی در استانبول بود.

جعبه سیاه

شایان ذکر است که مولوی از طریق شبکه‌های اجتماعی، یک سایت مخالف رژیم را اداره می‌کرد و در مدیریت کانال تلگرامی به نام «جعبه سیاه» نیز دست داشت که در کار نشر اتهاماتی مبنی بر فساد علیه اعضای دولت، قوه قضاییه و دستگاه اطلاعاتی ایران بود، بنابر گفته‌ها، ارتباطاتی هم با داخل «سپاه پاسداران» داشت.

با این حال، اطلاعات ضد و نقیضی در مورد مقتول در بین کاربران وب سایت‌ها رد و بدل می‌شود تا جایی که برخی از او به عنوان عضو پیشین دستگاه اطلاعاتی اطلاعات ایران نام می‌برند، در حالی که برخی دیگر تاکید می‌کنند وی پیش از جدا شدن، مامور سپاه پاسداران بود.

«تسویه حساب»

از طرف دیگر، هواداران رژیم ایران ادعا كردند كه این قتل چیزی جز «تسویه حساب» میان افراد سابقه‌دار نیست و به سطح امور سیاسی نمی‌رسد.

شایان ذکر است، قتل مولوی واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایران را در پی داشت، تا جایی که کنش‌گران خواستار تحقیقات منصفانه پیرامون این رویداد شدند.

این در حالی است که سرویس‌های اطلاعاتی ایران در ترکیه، حضور چشمگیری دارند که محل اقامت بسیاری از ایرانیان در تبعید بوده، و تعداد زیادی هم برای گذراندن تعطیلات راهی آن دیار می‌شوند.

قابل ذکر است که رژیم ایران نه تنها مخالفان خود را در خارج از کشور تحت تعقیب قرار می‌دهد، بلکه آنها را در بیرون از مرزها نیز رصد می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size