تحقیقات رویترز: خامنه‌ای دستور حمله به آرامکو را صادر کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
7 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری رویترز دوشنبه 25 نوامبر 2019 با انتشار نتایج تحقیقات و بررسی‌های خود درباره توطئه رژیم ایران علیه سعودی و حمله به تاسیسات نفتی آرامکو گزارش داد که علی خامنه‌ای رهبر ایران فرمان حمله به تاسیسات نفتی پادشاهی عربی سعودی را صادر کرده بود.

این خبرگزاری نوشت که 4 ماه پیش از حمله با پهپاد به تاسیسات نفتی آرامکو سعودی مسئولان بلند پایه امنیتی رژیم ایران در مقر حفاظت شده‌ای در جنوب تهران تشکیل جلسه داده‌ بودند.

رویترز به نقل از منابع ایرانی خود حاضران در این جلسه را فرماندهان عالی سپاه پاسداران با تخصص‌های توسعه موشکی و عملیات سری و از جمله آنها یحیی رحیم صفوی مشاور عالی رهبری در امور نظامی و معاون قاسم سلیمانی فرمانده عملیات برون‌مرزی سپاه قدس ذکر کرد.

موضوع اصلی جلسه که در یکی از روزهای ماه مه گذشته برگزار شده چگونگی تلافی‌جویی و پاسخ به آمریکا پس از خروج واشینگتن از توافق هسته‌ای و ازسرگیری تحریم‌های اقتصادی علیه ایران است که زیان‌های شدیدی را بر جمهوری اسلامی وارد کرده است.

رویترز به نقل از 4 تن از منابع آگاه خود درباره محتوای این جلسه نوشت که طی این جلسه و در حضور حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران یکی از فرماندهان عالی‌رتبه سپاه ایستاده و خطاب به حاضران گفت «باید شمشیرهای‌مان را از نیام بیرون کشیده و به آنها درس عبرتی بیاموزیم».

پس از آن بود که صاحبان ایده‌های تندرو در این جلسه سخن از ضرورت حمله به اهدافی با ارزش بسیار بالا و از جمله آن پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه به میان آوردند.

موافقت خامنه‌ای با حمله به تاسیسات نفتی آرامکو

بنابه این گزارش مسئولان بلند پایه ایرانی در جمع‌بندی این جلسه به این نتیجه رسیدند که هر گونه واکنشی نباید تا حد رویارویی آشکار پیش‌ رفته و واکنش سخت و ویرانگر آمریکا را در پی داشته باشد.

ایران علی رغم این اما حمله به تاسیسات نفتی سعودی به عنوان هم‌پیمان آمریکا را ترجیح داد و این پیشنهادی بوده که در جلسه ماه مه و دست کم 4 جلسه پس از آن توسط مقامات نظامی عالی‌رتبه ایران مورد بررسی قرار گرفته بود.

این روایت از حوادث و همان‌طور که خبرگزاری رویترز نوشته، مستند بر اظهارات 3 تن از مسئولان ایرانی آگاه و یک مسئول ایرانی دیگر است که از روند تصمیم‌گیری در ایران با اطلاع هستند.

در واقع این جلسات و بررسی‌ها اولین گام‌های رهبران ایران برای توطئه چینی‌ علیه پادشاهی عربی سعودی و طرح‌ریزی برای حملات 14 سپتامبر به تاسیسات نفتی آرامکو است.

در این رابطه مسئولان ایرانی آگاه به رویترز گفته‌اند که علی‌ خامنه‌ای رهبر ایران با طرح حمله و به این شرط که تلفاتی در میان نیروهای آمریکایی و غیرنظامیان نداشته باشد، موافقت کرده است.

ایران تکذیب کرد

از سویی علی‌رضا میر یوسفی سخنگوی نمایندگی دیپلماتیک ایران در سازمان ملل متحد این روایت را تکذیب کرده است و تاکید کرد که ایران هیچ‌گونه نقشی در حملات 14 سپتامبر به تاسیسات نفتی آرامکو نداشته است.

او در ادامه تاکید کرد که هیچ‌گونه جلساتی با این مضمون و برای بررسی طرح حمله به سعودی میان مسئولان امنیتی ایران منعقد نشده و علی خامنه‌ای رهبری ایران هیچ‌گونه فرمانی مبنی بر انجام هر گونه حمله‌ای را صادر نکرده است.

از طرفی یک مقام بلند پایه آمریکایی واکنش مستقیمی به بررسی‌های انجام شده از سوی رویترز نشان نداد اما گفت که رفتار ایران و تاریخچه حملات ویرانگر آن در چندین دهه گذشته و حمایت آن از «تروریسم» خود علت نابسامانی اقتصادی کنونی در این کشور است.

ایران و اقدام جنگ‌طلبانه

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا همزمان با وقوع حملات 14 سپتامبر به تاسیسات نفتی سعودی آن را اقدامی جنگ‌طلبانه توصیف کرد که در پی آن ایالات متحده تحریم‌های اضافی را بر تهران اعمال کرد و همان‌طور که مسئولان آمریکایی به رویترز گفته‌اند ایالات متحده در واکنش به این حادثه به حمله سایبری علیه ایران دست زده است.

یک مقام آگاه درباره روند تصمیم‌گیری در ایران به رویترز گفته که طرح برنامه‌ریزی شده توسط فرماندهان نظامی ایران برای حمله به تاسیسات نفتی سعودی طی چندین ماه بررسی شده است.

این مقام ایرانی گفت، جزئیات این طرح حمله طی دست‌کم در 5 جلسه بررسی و موافقت پایانی با آن در ماه سپتامبر انجام شده است.

مسئولان ایرانی آگاه همچنین از اهداف مطرح شده در این جلسات را یکی از بنادر سعودی دانستند و گفتند که این هدف اما به دلیل احتمال وارد شدن تلفات زیاد و احتمال واکنش ویرانگر آمریکا علیه ایران از اولویت طرح‌ریزی کنار زده شد.

زیان‌های اقتصای.. و پیام قوی برای واشینگتن

مسئول ایرانی آگاه از روند تصمیم‌گیری در تهران گفت که فرماندهان نظامی ایران با طرح حمله به تاسیسات نفتی سعودی و با این اهداف که زیان‌های اقتصادی زیادی داشته باشد و اخبار آن در رأس اخبار رسانه‌های جهان قرار گیرد و در عین حال پیام قوی برای واشینگتن در بر داشته باشد، موافقت کردند.

بنا به اظهارات منبع ایرانی آگاه این حمله با اجماع فرماندهان نظامی حاضر در جلسه و با هدف «به نمایش گذاشتن قدرت ایران و توانمندی‌های نظامی آن در دسترسی به عمق» طرح‌ریزی شده بود.

از سویی مارتا ماکسالی عضو جمهوری‌خواه مجلس سنای آمریکا که سابقه فعالیت در نیروی هوایی آمریکا را داشته و مسئولان آمریکایی و سعودی او را از اوضاع مطلع ساخته‌اند و خود نیز شخصا پس از حملات 14 سپتامبر از تاسیسات نفتی بقیق بازدید کرده است گفت که کسانی که حمله را انجام داده‌اند در واقع می‌دانستند که کجا را باید هدف قرار دهند تا بیشترین خسارت‌های ممکن را در پی داشته باشد.

پرتاب موشک‌ها از پایگاهی هوایی در جنوب غرب ایران

این مقام سنای آمریکا به خبرگزاری رویترز گفته که حمله به تاسیسات نفتی سعودی از خاک ایران و از یک پایگاه نظامی ایرانی انجام شده است.

یک مقام خاورمیانه‌ای که یکی از کشورهای تحقیق کننده درباره حمله آرامکو او را از روند تحقیقات مطلع ساخته است گفت که حمله از پایگاهی هوایی در اقلیم الاحواز در جنوب غربی ایران انجام شده است و این با ارزیابی‌های سه مقام آمریکایی و دو شخص دیگر، یکی از آنها مسئول اطلاعاتی غربی و دیگری منبع غربی شاغل در خاورمیانه است که با رویترز در این‌باره گفتگو کرده‌اند، مطابقت دارد.

بنا به گفته‌های مسئول نزدیک به مراکز تصمیم‌گیری در ایران فرماندهان سپاه ساعاتی پس از انجام حمله علی خامنه‌ای رهبر ایران را از موفقیت‌آمیز بودن آن با خبر کرده‌اند.

یکی از مسئولان ایرانی که در این‌باره با رویترز گفتگو کرده گفت که این عملیات باعث خوشحالی مقامات تهران شده و پس از آن برای طرح‌ریزی حملات دیگری نیز تدارک دیده‌اند.

واکنش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی به حملات آرامکو

حملات 14 سپتامبر به تاسیسات نفتی آرامکو سعودی واکنش‌های گسترده و موجی از محکومیت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی را در پی داشت و در همین راستا 5 عضو دائم شورای امنیت علاوه بر آلمان تحریم‌هایی شدید را برای محدود کردن بیشتر برنامه‌های هسته‌ای و موشکی تهران و مقابله با نفوذ و توسعه‌طلبی‌های آن در منطقه اعمال کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید