«مردم واقعی» از نظر دولت ایران چه کسانی هستند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، مردم معترض این کشور را «اغتشاشگران و گروه‌های خط گرفته» خواند و گفت که «مردم واقعی» کسانی هستند که در راهپیمایی‌های دولتی روز دوشنبه 25 نوامبر 2019 شرکت می‌کنند.

به گزارش واحد مرکزی خبر ایران، سید عباس موسوی در نشست هفتگی با خبرنگاران، گفت: «حساب اغتشاشگران و گروه‌های خط گرفته جدا است... راهپیمایی مردمی امروز را ببینند تا بدانند مردم واقعی چه کسانی هستند.»

مردم معترض به افزایش 300 درصدی قیمت #بنزین در ایران در روزهای گذشته از سوی مقامات مختلف حکومت، «اشرار»، «اوباش»، «فتنه‌گر» و خرابکار خوانده شده و به ارتباط با کشورهای مختلف متهم شده بودند. در پی اعتراضات که بیش از 11 شهر ایران در 28 استان این کشور را فرا گرفت، چند صد تن از شهروندان معترض به ضرب گلوله نیروهای امنیتی کشته و چند هزار نفر نیز دستگیر شدند. معترضان در ابتدا تنها به گرانی بنزین اعتراض کرده ولی با گذشت چند روز از اعتراضات و افزایش شمار شهروندان کشته شده، رهبر ایران را «دیکتاتور» خوانده و شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

تقسیم مردم ایران به خودی و غیرخودی از سوی مقامات مختلف، بارها با واکنش مردم و چهره‌های سرشناس مواجه شده است. علی کریمی، ستاره فوتبال ایران و بهترین بازیکن سابق فوتبال آسیا در روزهای اول آغاز ناآرامی‌ها در ایران، با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: « سفره ها با بوى بنزينجان گرفت!! اين نشد كه هر جا كم مياريد ، دست كنيد توى جيب مردم، روا نيست به خدا! اين مردم رو با (ما) خودتون مقايسه نكنيد! نزن بر سر ناتوان دست زور كه روزى .......!!!؟»

او پیش از این نیز در واکنش به سخنان حسن روحانی که گفته بود"ما مشکل اقتصادی نداریم" اعلام کرد منظور روحانی مردم کشور ایران نیست و فشار تحریم‌ها را نه "ما"ی مورد نظر روحانی، که مردم ایران تحمل می‌کنند و صفحه اینستاگرامش نوشت: «من تازه فهمیدم "ما" با "ما" فرق می‌کنه! مثلا وقتی رئیس‌جمهور محترم میگه "ما مشکل اقتصادی نداریم"، "ما" توی اون "ما" نیستیم. "ما" منظورش "ما"ی اونهاست نه "ما"ی "ما". حالا تازه فهمیدم که "ما" الکی خودمون رو قاطی "ما"ی اونها کردیم. بنده خدا راست میگه، اون "ما" که مشکل اقتصادی نداره! این "ما"یی که "ما" توش هستیم مشکل اقتصادی داره که ربطی به اون "ما" نداره! ولی وقتی میگه ما تحریم‌ها رو تحمل می‌کنیم، منظورش از "ما" ماییم.. نه "ما"ی خودشون.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید